Prima pagină » Actualitate » Imagini incredibile din fotbalul românesc. Un junior de 17 ani este înjurat și lovit de propriul său antrenor, fost campion cu Steaua, în anii ‘80

Imagini incredibile din fotbalul românesc. Un junior de 17 ani este înjurat și lovit de propriul său antrenor, fost campion cu Steaua, în anii ‘80

Imagini incredibile din fotbalul românesc. Un junior de 17 ani este înjurat și lovit de propriul său antrenor, fost campion cu Steaua, în anii ‘80
Un junior de 17 ani este înjurat și lovit de propriul său antrenor / Sursa FOTO: prosport.ro

Fotbalul românesc iese în față din nou și tot într-un mod nedorit. De data aceasta, PROSPORT dezvăluie o serie de imagini tulburătoare cu un junior de 17 ani care este înjurat și lovit de propriul său antrenor. Cel în cauză a fost un mare jucător, ex-campion cu Steaua, în anii ’80.

Incidentul a avut loc în urmă cu aproximativ o lună. Nu a fost făcut public până acum, dar imaginile vorbesc de la sine despre gravitatea faptelor petrecute.

Cine este antrenorul care își bate proprii jucători

Cel în cauză este Ioan Tătăran, fost fotbalist la Steaua în perioada 1983-1985. El l-a lovit intenționat cu mingea în cap pe un jucător de 17 ani din echipa sa, pe nume Rareș Fătu.

Potrivit sursei citate, incidentul a avut loc la o partidă amicală între Academia Minaur Baia Mare U19 și Progresul Șomcuta. În repriza a doua, la o fază în care Rareș Fătu a fost deposedat, iar mingea a ieșit în aut, Tătăran l-a lovit cu mingea în cap pe jucătorul său. Pe fundalul înregistrării se aude vocea antrenorului, care spune: „Fu**-ți pi**a mă-tii!”.

În tribune se afla și mama băiatului, care a privit siderată întreaga scenă. Toată scena a fost filmată, iar imaginile cu adevărat revoltătoare au ajuns la ProSport, care le-a făcut publice, în exclusivitate.

Din câte se pare, pe lângă acest gest șocant, Ioan Tătăran a avut pe întreaga durată a jocului o atitudine lipsită de sportivitate. El i-a jignit pe adversari, dar s-a luat și de proprii jucători.

În urma celor petrecute, copilul de 17 ani a fost retras de părinți de la clubul Minaur Baia Mare și dus la Academica Recea, Liga 4, care luptă pentru promovare.

Tătăran, coleg cu generația Steaua ‘86

Ioan Tătăran are 64 de ani și a evoluat la Steaua, fiind coleg de generație cu aproape toți fotbaliștii care în 1986 cucereau Cupa Campionilor Europeni.

În 1982, el a evoluat în remiza dintre Baia Mare și Real Madrid, scor 0-0. Ulterior, cel care l-a marcat excelent pe Santillana s-a transferat la Steaua. A jucat pentru „roș-albaștri” în Cupa Cupelor împotriva celor de la AS Roma, cel mai mare joc din cariera lui Tătăran în Ghencea.

Printre alții, i-a avut colegi de vestiar pe Helmut Duckadam, Victor Pițurcă, Florin Marin, Marcel Pușcaș, Tudorel Stoica sau Vasile Aelenei.

Ca antrenor, a pregătit echipele Olimpia Gherla, FC Baia Mare, Arieșul Turda, SESO Câmpia Turzii, Delta Tulcea, Unirea Dej, Astra Giurgiu și de câțiva ani este la centrul de copii și juniori al băimărenilor.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Cu ce echipă de fotbal ține Marcel Ciolacu: „FCSB, cu Steaua. Dar să nu mă prindă că zic Steaua, că îmi iau fluierături și înjurături”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Greșelile care îți GOLESC portofelul la supermarket. Cum să cheltuiești MAI PUȚIN la cumpărături
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Frumoasa iubită a fotbalistului din naționala României își etalează geanta de 3.000 de euro, dar bagă motorină de 199,97 lei
Adevarul
Drumul Regelui, noua șosea din Munții Zarandului. De la bârlogul haiducilor lui Față Neagră la casa lui Arsenie Boca și Vața Băi
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Trucul ciudat care ar putea ajuta la un somn mai bun în timpul caniculei