Prima pagină » Actualitate » În relația cu partidele care-l susțin, Crin Antonescu merge pe principiul „partener totdeauna, niciodată complice”

În relația cu partidele care-l susțin, Crin Antonescu merge pe principiul „partener totdeauna, niciodată complice”

Crin Antonescu spune că „nu va trăi din atacarea PSD-ului”, dacă va câștiga președinția și cu ajutorul acestei formațiuni politice. Invitat la Antena 3 CNN, candidatul coaliției a mai spus că este un „partener, totdeauna, niciodată complice”. 

Candidatul coaliției la prezidențiale, Crin Antonescu, vrea să-i asigure pe cei din PSD, în special, că el este un partener politic loial care nu va trăi din atacarea partidului dacă va câștiga cursa spre Cotroceni.

 „Pesediștii mai în vârstă știu că am fost un adversar loial. Când am fost adversar am fost adversar și când am fost aliat am fost aliat. Eu n-am trădat niciodată PSD-ul atunci când am avut o înțelegere”, a declarat Crin Antonescu la Antena 3 CNN.

Acesta a subliniat că nu va urma exemplul lui Traian Băsescu și Klaus Iohannis care și-au întreținut popularitatea printr-o campanie anti-PSD.

Este un partener politic loial, niciodată complice. Un om loial. Nu voi trăi din atacarea PSD-ului așa cum au trăit ultimii doi președinți.

 „PSD(…) știe măcar că va avea un președinte pe care l-a susținut, deci un candidat pe care îl va face președinte și cu ajutorul lor, care este un partener politic loial, partener totdeauna, niciodată complice(…)

Un om loial, deci nu un om care, după ce a fost susținut de PSD, să-și întrețină popularitatea printr-o campanie anti-PSD într-un moment sau altul.

A, că vom putea avea, eu ca președinte, cu conducerea PSD-ului, cu guvernul PSD-ului, discuții și păreri divergente, uneori, e altceva.  Dar nu voi trăi din atacarea PSD-ului, așa cum au trăit ultimii doi președinți”, a subliniat Antonescu.

CITEȘTE Și:

Crin Antonescu: „Nu știu dacă s-a întâlnit Nicușor Dan cu Florian Coldea/ Sunt singurul candidat care îl poate învinge pe Simion în turul 2”

Crin Antonescu: „Domnul Ponta a întrecut o limită în această campanie”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Începe războiul în instanță pentru moștenirea lui Mihai Șora, la trei ani de la moartea filosofului! Ce revendică fiii academicianului de la văduva acestuia
Digi24
O femeie din SUA a fost dată dispărută în urmă cu 24 de ani. Acum a fost găsită, dar nu vrea să ia legătura cu familia
Cancan.ro
Tragedie în timpul unui zbor spre Paris. Un bebeluș a murit la bordul aeronavei. Ce ar fi pățit micuțul
Prosport.ro
FOTO. E una dintre cele mai frumoase femei din lume, dar a fost părăsită! Despărțirea momentului
Adevarul
„Profetul catastrofelor”: Trump va conduce America pentru al treilea mandat, meteorit aproape de Pământ, războaie globale și OZN-uri descoperite în Europa
Mediafax
Investigație The Telegraph: Jeffrey Epstein a mutat mai multe computere în depozite secrete pe întreg teritoriul SUA înainte de percheziții
Click
Pensii mai mari de la 1 iulie 2026. E vorba de românii care au lucrat în această țară din Europa
Digi24
„Nu trage, fac orice!” Mărturii din armata lui Putin: soldați ruși executați, torturați sau trimiși fără arme pe front
Cancan.ro
Florin Prunea a divorțat, după 35 de ani de căsnicie. Care este motivul real al despărțirii de Lidia
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Corina Dănilă în tinerețe? Imagini rare cu fosta actriță din telenovele
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
BREAKING | Adio, tancuri T-80? Rusia nu mai are astfel de vehicule de trimis în Ucraina
Descopera.ro
Cât cântărește cel mai mare fluture din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Pe plajă: – Băi Costele, ce bine arată nevastă-ta, are o siluetă de invidiat!
Descopera.ro
Căprioarele creează semnale ultraviolete în păduri, au descoperit cercetătorii