Prima pagină » Actualitate » FOTO-VIDEO | Incendiu la Mănăstirea Nucet din județul Dâmbovița. Flăcările au cuprins acoperișul chiliilor, pe o suprafață de aproximativ 500 mp

FOTO-VIDEO | Incendiu la Mănăstirea Nucet din județul Dâmbovița. Flăcările au cuprins acoperișul chiliilor, pe o suprafață de aproximativ 500 mp

Un incendiu a izbucnit, luni seara, la Mănăstirea Nucet, din județul Dâmbovița. În momentul sosirii primelor echipaje de pompieri, incendiul se manifesta la acoperișul chiliilor pe o suprafață de aproximativ 500 de metri pătrați.

Din fericire, nu au fost înregistrate victime că urmare a incendiului, iar intervenția promptă a pompierilor a salvat din calea flăcărilor paraclisul mănăstirii construit din lemn, care se afla lipit de chiliile mănăstirii.

FOTO – ISU Dâmbovița

În urma apelului la 112, la fața locului au fost mobilizate forțe de la mai multe subunități, care au intervenit cu șapte autospeciale de stingere cu apă și spumă, iar pentru asigurarea operațiunilor de intervenție au acționat și trei ambulanțe, una SMURD și două echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Dâmbovița.

Alimentarea cu apă a autospecialelor s-a realizat și de la un hidrant din zonă, dar și din fântâna aflată în curtea mănăstirii. Concomitent cu operațiunile de stingere a fost asigurată și evacuarea bunurilor din interiorul chiliilor.

Vă recomandăm și:

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Supe, ciorbe, amintiri: de ce fiecare cultură are propriul bol de zeamă caldă?