Prima pagină » Actualitate » ÎPS Teodosie, dus cu caleașca la Portul Tomis, pentru a arunca în apă crucile din lemn. Doi preoți l-au ținut tot timpul în brațe / FOTO

ÎPS Teodosie, dus cu caleașca la Portul Tomis, pentru a arunca în apă crucile din lemn. Doi preoți l-au ținut tot timpul în brațe / FOTO

Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, s-a plimbat, în ziua de Bototează, cu caleașca, fiind, totodată, ținut în brațe de doi preoți, pe drumul dintre catedrală și Portul Tomis, loc stabilit pentru a arunca în apă cele trei cruci, potrivit tradiției.

În anii trecuți, cele trei cruci din lemn erau aruncate în mare, aproape de Cazino, iar până acolo ÎPS Teodosie merge pe jos. Însă, în acest an, Arhiepiscopul Tomisului a schimbat tradiția.

Astfel, după ce a ținut slujba de Bobotează la Catedrala Sfinţii Petru şi Pavel din Constanţa, ÎPS Teodosie s-a urcat într-o caleașcă trasă de doi cai negri și a pornit spre Portul Tomis, loc pe care l-a ales în acest an pentru a arunca în apă crucile din lemn.

În caleașcă, Arhiepiscopul Tomisului a fost ținut în brațe, până la Portul Tomis, de doi preoți, pentru a evita un alt incident precum cel de marți, când ÎPS Teodosie s-a împiedicat când ținea slujba de sfințire a apei.

De asemenea, alaiul de preoți ai ÎPS Teodosie a mers pe joc, pe lângă caleașcă, până la portul Tomis.

ÎPS Teodosie s-a împiedicat pe scări şi a căzut la slujba de sfinţire a apei pentru Bobotează

Reamintim că ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, s-a împiedicat și a căzut, marți, în timpul slujbei de sfințire a apei pentru Bobotează. Incidentul a avut loc la Catedrala arhiepiscopală Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Constanța.

Acesta a fost ajutat de enoriaşi să se ridice şi să îşi continue drumul spre butoaiele pline cu apă. Preotul nu a respectat măsurile recomandate de autorități şi a făcut slujba de sfinţire a apei în prezenţa a sute de cetățeni, pe care i-a avut alături şi fără să poarte mască de protecţie.

Această apă sfințită va combate și bolile și microbii, ne va înfrăți mai mult, pentru că harul este cel care ne înnoiește și trebuie să ne înfrățim mai mult, să biruim orice frică, pentru că frica aduce boala, să nu mai fim stăpâniți de frică, ci stăpâniți de entuziasm.

Omul care are entuziasm și crede și se roagă nădăjduiește în Dumnezeu, nu pățește nimic. Căci Dumnezeu biruiește și bolile, și pe cel viclean, și dușmănia dintre noi Dumnezeu o biruiește”, declara, luni, ÎPS Teodosie.

Recomandarea video

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Încă un pas spre un viitor sustenabil: cercetătorii lucrează la bateriile din coji de semințe de floarea-soarelui