Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Joe Biden nu va vizita în curând Ucraina, a transmis Casa Albă. Un înalt oficial american ar putea vizita Kievul, însă nu s-a decis încă cine va fi demnitarul

VIDEO | Joe Biden nu va vizita în curând Ucraina, a transmis Casa Albă. Un înalt oficial american ar putea vizita Kievul, însă nu s-a decis încă cine va fi demnitarul

VIDEO | Joe Biden nu va vizita în curând Ucraina, a transmis Casa Albă. Un înalt oficial american ar putea vizita Kievul, însă nu s-a decis încă cine va fi demnitarul

Joe Biden nu intenţionează să viziteze în curând Ucraina, a declarat luni purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Jen Psaki. „Nu este prevăzut ca preşedintele să meargă acolo”, a precizat Psaki într-o conferinţă de presă. Amintim că președintele ucrainean Volodimir Zelenski și-a exprimat dorința ca Biden să vină la Kiev, în urma vizitei Ursulei von der Leyen.

Însă, guvernul american are în vedere să trimită un înalt oficial la Kiev. Casa Albă a exclus deocamdată o deplasare cu risc ridicat a preşedintelui, din motive de securitate.

Zelenski a spus duminică, la CNN, că își dorește ca Joe Biden să vină în Ucraina. „Cred că va veni, dar decizia îi revine, desigur, depinde de situaţia de securitate. Fiind liderul Statelor Unite, cred că ar trebui să vină să vadă”, a spus Zelenski.

Mai jos, dialogul dintre presă și Psaki, pe tema vizitei la Kiev:

Jurnalist: Președintele Zelensky i-a spus ieri lui Jake Tapper că dorește ca președintele Biden să viziteze Ucraina și crede că o va face. Ai spus săptămâna trecută că nu se fac planuri ca președintele Biden să plece. Mai este cazul?

Psaki: „Asta nu s-a schimbat. Ne concentrăm în continuare este să oferim Ucrainei, guvernului ucrainean și liderilor ucraineni o asistență de securitate istorică, asistență care a fost adaptată în funcție de nevoile și succesele lor pe teren. Și, evident, acest lucru poate fi atribuit în mare măsură curajului oamenilor și liderilor ucraineni. Dar al doilea motiv este din cauza asistenței militare pe care am oferit-o.

Știu că aceasta este o întrebare pe care ați pus-o cu toții, că, dacă ar merge cineva – nu există planuri ca președintele să plece, așa că permiteți-mi doar să reiterez asta. Din motive de securitate, nu vom spune cine va fi din guvern, deci nu avem acum detalii.”

Pe de altă parte, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe a confirmat că Statele Unite speră să-şi redeschidă în curând ambasada la Kiev, fără a menţiona încă când se va întâmpla asta.

Recomandarea video

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Creierul criogenat al unui cercetător, „uimitor de bine conservat” după 10 ani