Prima pagină » Actualitate » „Justițiarul de Berceni”, CONDAMNAT după ce și-a „terorizat” fosta iubită cu sute de apeluri și mesaje / Decizia este definitivă!

„Justițiarul de Berceni”, CONDAMNAT după ce și-a „terorizat” fosta iubită cu sute de apeluri și mesaje / Decizia este definitivă!

„Justițiarul de Berceni”, CONDAMNAT după ce și-a „terorizat” fosta iubită cu sute de apeluri și mesaje / Decizia este definitivă!

Alexandru Constandachi, youtuberul cunoscut sub nickname-ul „Justițiarul de Berceni”, fost condamnat la pedeapsa amenzii penale în cuantum de 7.200 de lei (90 de zile amendă penală X 80 de lei/zi), pentru comiterea infracțiunii de hărțuire.

Decizia a fost luată de Curtea de Apel București (CAB) și este definitivă.

Costandachi a fost condamnat după ce a hărțuit-o pe Diana, fosta lui parteneră, cu sute de apeluri telefonice, mesaje și emailuri, în care o amenința.

Prin aceeași sentință, CAB au admis și acţiunea civilă a victimei și îl obligă pe Alexandru Costandachi să-i achite acesteia suma de 7.000 de lei reprezentând daune morale.

De asemenea, aceeași hotărâre îi interzice lui Costandachi:

  • dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice,
  • dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat,
  • dreptul de a comunica cu victima,
  • dreptul de a se apropia de aceasta la mai putin de 100 metri,
  • dreptul de a se apropia de locuinţa persoanei vătămate la mai putin de 100 metri, pe o durată de 1 an, conform Libertatea.

„Sunt idealist, consider că bunul simț trebuie forțat”

Supranumit „Justițiarul de Berceni”, Alexandru Constandachi a ajuns să le vorbească elevilor din școli pentru că, după modelul „vigilante”, el susținea că le făcea dreptate unor fete ademenite și hărțuite pe internet.

Alexandru Costandachi afirma, în anul 2022, că își respectă valorile și moralitățile proprii și se consideră un idealist.

„Justițiarul de Berceni – am putea numi asta o acțiunile civică ce își dorește să sporească bunul simț, simțul civic și dorința de a trăi într-o lume civilizată. Sunt idealist, consider că bunul simț trebuie forțat, căci societatea noastră e prea putredă și mulți vor învăța doar după o lecție dură”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Câți bani a primit Iustin HVNDS, de la Antena 1, pentru cele doar 3 zile la Survivor 2026
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția dură a preşedintelui Cubei, după ce Trump l-a amenințat să încheie un acord cu SUA „înainte să fie prea târziu”
Cancan.ro
Fenomene meteo foarte periculoase în Capitală. Bucureștenii, sfătuiți să evite deplasările în aceste zile, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Șoferii care au parcat pe trotuar s-au trezit cu roțile blocate. Primăria a postat imaginile pe TikTok
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?