Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Klaus Iohannis: Rămânem uniți și suntem pregătiți să luăm orice măsură se impune atunci când situația în teren se schimbă

VIDEO | Klaus Iohannis: Rămânem uniți și suntem pregătiți să luăm orice măsură se impune atunci când situația în teren se schimbă

Președintele României, Klaus Iohannis / Sursa foto: Administrația Prezidențială

Președintele Klaus Iohannis a declarat joi, după întâlnirea de la Bruxelles, că împreună cu aliații NATO vom rămâne uniți și împreună „suntem pregătiți să luăm orice măsură” dacă situația de la granițele Ucrainei degenerează.

„Noi, România suntem hotărâți să continuăm într-un format care va fi găsit în  următoarea perioadă pentru a rămâne implicați în rezolvarea problemei

Astăzi am venit la Bruxelles unde am avut o întâlnire în format – Consiliul European dedicat situației de la granița Ucrainei cu Rusia – o problemă pe care pe noi ne preocupă foarte mult, dar și pe ceilalți.

Cea mai importantă concluzie din întâlnire pe Ucraina și flancul estic  a fost că trebuie să rămânem uniți și în eforturile diplomatice și în eforturile economice și suntem pregătiți să luăm orice măsură se impune impune atunci când situația în teren se schimbă”, a afirmat Klaus Iohannis.

De asemenea, el a declarat că tot în cursul zilei de azi a participat la un summit între UE și Uniunea Africană unde s-au discutat probleme și noi oportunități pe partea de energie, cooperare economică, combaterea migrației.

„Azi, de la prânz, am participat la un summit între UE și Uniunea Africană, o întâlnire format fizic, foarte importantă. Africa nu e un continent cu care nu avem prea multe, dimpotrivă, e un continent care ne preocupă. E evident că probleme Africii sunt și ale noastre, dacă ne gândim la terorism, dar și la oportunități pe energie, cooperare economică, combaterea migrației și alte teme pe care trebuie să le abordăm”, a declarat Iohannis.

„Mâine voi participa la o masă rotundă pe tema educației. Tot mâine dimineață voi avea și o întâlnire cu noua președintă a Parlamentului European”, a spus el.

Întrebat ce reacții pregătește România dacă situația în zonă se deteriorează, Iohannis a răspuns: „Reacțiile vor fi comune, nu va reacționa fiecare țară separat. UE are pachete de reacții pregătite. Fiecare are și probleme concrete, noi avem peste 600 km de graniță cu Ucraina. Suntem pregătiți pentru migranți în chestiuni de impact economic suntem pregătiți cu măsuri specifice. Noi ne dorim o soluție diplomatică”.

Șeful statului a precizat că a discutat cu președintele francez Emmanuel Macron despre grupul de luptă NATO sub comanda Franței din România, dar a afirmat că acest „battle group” nu este încă aprobat formal la nivel NATO.

„Am discutat cu președintele Macron și acest subiect, ne dorim în continuare să fie poziționat în România. Noi suntem pregătiți, știm unde va fi poziționat acest battle group, dar el nu este încă aprobat formal la nivel NATO. Suntem optimiști că aliații vor agrea. Decizia va fi luată în această primăvară”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
OFF The Record. Judecător Bogdan Mateescu: Jalonul PNRR privind pensiile magistraților putea fi reglat în 5 minute
Digi24
„O clică de nătărăi” - despre cine vorbește Traian Băsescu și legătura cu Călin Georgescu
Cancan.ro
Unde a fost găsită Denisa, românca dispărută în Belgia, după 10 zile de căutări? 'Nu vă doresc să ajungeți în punctul în care eu sunt'
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Ce scrie presa din Ucraina despre Sahara, prima rachetă românească cu inteligență artificială
Mediafax
Macron reacție dură către Meloni, după declarațiile despre incidentul de la Lyon
Click
Horoscop săptămâna 20-26 februarie. Patru zodii au noroc pe toate planurile, iar un nativ primește vești mari la locul de muncă
Digi24
Arhitectul din culise al întâlnirii Nicușor Dan – Marco Rubio: agentul de modelling al Melaniei
Cancan.ro
Concurentul de la Desafio săltat de mascații de la DIICOT pentru posesie de droguri
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Mașina rusească la care visau românii în perioada comunistă revine după un sfert de secol. Dar, e fabricată în China
Descopera.ro
China a construit robotul suprem! Ce poate face?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Misterul „gropii gravitaționale” din Antarctica a fost rezolvat, anunță cercetătorii