Prima pagină » Actualitate » Lectorul de la Universitatea de Vest din Timișoara care a încercat să sărute o fată de 13 ani în timpul meditațiilor a fost ARESTAT

Lectorul de la Universitatea de Vest din Timișoara care a încercat să sărute o fată de 13 ani în timpul meditațiilor a fost ARESTAT

Lectorul de la Universitatea de Vest din Timișoara care a încercat să sărute o fată de 13 ani în timpul meditațiilor a fost ARESTAT
Profesorul Doru Marcel Bălțățeanu, de la Universitatea de Vest din Timișoara / Sursa foto: UVT

Caz incredibil în Timișoara. Doru Marcel Bălțățeanu, lector de la Universitatea de Vest din Timișoara, a fost arestat pentru coruperea sexuală a unei fete de 13 ani. Totul s-a întâmplat în timpul meditațiilor, iar cei care au descoperit agresiunea sunt părinții adolescentei.

Profesorul de matematică a fost reținut de polițiști, imediat ce aceștia au avut suficiente probe împotriva lui. Ulterior, judecătorii de la Judecătoria Timișoara au emis un mandat de arestare pe numele lui.

„În temeiul dispoziţiilor art. 226 C.pr. pen., art. 223 alin. 2 C.pr. pen. raportat la art. 202 alin. 1-3 şi alin. 4 lit. e C.pr.pen., admite propunerea de arestare preventivă formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Timişoara cu privire la inculpatul Bălțățenu Doru-Marcel, cercetat pentru comiterea în formă continuată a infracțiunii de coruperea sexuală a minorilor, faptă prevăzută de art. 221 alin. (1) și alin. (2) lit. b) teza I CP, cu aplicarea art. 35 alin. (1) CP (două acte materiale).

Dispune arestarea preventivă a inculpatului Bălțățeanu Doru-Marcel pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 13.02.2023 până la data de 14.03.2023, inclusiv. Respinge cererea formulată de inculpat, prin apărător din oficiu, de luare a măsurii preventive a arestului la domiciliu sau a controlului judiciar, ca neîntemeiată”, potrivit deciziei publicate pe portalul instanței.

Acuzații grave: A încercat să sărute o fată de 13 ani

Acuzațiile care planează asupra lectorului universitar sunt foarte grave: Bălțățeanu a încercat să sărute o fată de 13 ani pe care o medita la matematică. El nu s-ar fi oprit aici și a atins-o pe adolescentă cu mâinile în zona sânilor.

Imediat ce au aflat de cele întâmplate, părinții au alertat forțele de ordine, iar oamenii legii îl suspectează acum pe profesor de corupere sexuală de minori.

Bărbatul este lector universitar la Universitatea de Vest, la catedra de Matematică și Fizică, scrie opiniatimisoarei.ro

UVT: „Susținem în mod ferm demersul instituțiilor abilitate în cercetarea contextului în care s-au produs faptele invocate”

„Dorim să subliniem faptul că astfel de comportamente contravin flagrant normelor și valorilor Universității de Vest din Timișoara, care a urmărit întotdeauna promovarea unei conduite morale și responsabile a membrilor săi. Susținem în mod ferm demersul instituțiilor abilitate în cercetarea contextului în care s-au produs faptele invocate, care au stat la baza plângerii ce a declanșat investigația instituțiilor de anchetă abilitate din Timișoara”, a precizat Universitatea de Vest din Timișoara, într-un comunicat de presă.

„Cu referire la faptele reprobabile invocate, fără a nega prezumția de nevinovăție de care se bucură orice persoană acuzată, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive de condamnare împotriva sa, fără a influența în vreun fel urmărirea penală aflată în desfășurare, însă conștienți de rolul covârșitor pe care educația îl are, și anume acela de a crea modele, Universitatea de Vest din Timișoara se delimitează ferm, explicit și de îndată de astfel de comportamente.

Condamnăm categoric astfel de incidente și milităm permanent pentru un mediu sigur pentru fiecare persoană, în care abuzurile sau hărțuirea nu sunt tolerate. Orice comportament de acest tip contravine flagrant normelor și valorilor universității, aceasta urmărind întotdeauna promovarea unei conduite morale și responsabile a membrilor săi. Universitatea de Vest din Timișoara va acționa în conformitate cu prevederile legale și regulamentare, inclusiv cu dispozițiile care reglementează etica universitară, așa cum a procedat în mod constant, și rămâne preocupată în a identifica soluții care să combată producerea unor asemenea situații în mediul academic”, a mai transmis UVT.

 

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Secția pentru Procurori a CSM îl audiază pe Viorel Cerbu pentru șefia DNA. Reluarea votului în cazul Alex Florența și Marius Voineag
Digi24
Cum a răspuns Călin Georgescu la întrebarea din ce bani trăiește. Misterul surselor de finanțare ale fostului candidat la președinție
Cancan.ro
Palme și umilințe! Prin ce a trecut Oana Ciocan alături de Jador
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Cine este amiralul care conduce războiul — și calculele politice — în conflictul lui Trump cu Iranul
Mediafax
Tranzacția prin care frații Pavăl vor să preia grupul Carrefour România a ajuns în analiza Consiliului Concurenței. Ce urmărește autoritatea înainte de a da sau nu avizul
Click
Prăjitură turnată cu mere de post. Un desert simplu și economic, ideal în post
Digi24
Cum ar putea cucerirea unei insule minuscule să prăbușească regimul de la Teheran și să deblocheze strâmtoarea Ormuz. Trump o dorește
Cancan.ro
Bomba anului! Jador și Oana s-au despărțit la 9 luni de când au devenit părinți
Ce se întâmplă doctore
Leonard Miron a ajuns de nerecunoscut. Transformare şocantă a fostului prezentator TV. A slăbit peste 60 de kg
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Animalele care pot transforma o parcare banală într-o reparație de 620 de euro
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Cauza prăbușirii civilizației mayașe ar fi alta decât am crezut până acum