Prima pagină » Actualitate » Locul din România care atrage tot mai mulți TURIȘTI. Este singurul pod natural din lume pe care se poate circula

Locul din România care atrage tot mai mulți TURIȘTI. Este singurul pod natural din lume pe care se poate circula

Locul din România care atrage tot mai mulți TURIȘTI. Este singurul pod natural din lume pe care se poate circula
Locul din România care atrage tot mai mulți turiști. Este singurul pod natural din lume pe care se poate circula

Vremea frumoasă din ultimele zile a adus tot mai mulți turiști la Podul lui Dumnezeu din Ponoarele, județul Mehedinți.

Locul, unul superb, atrage, de altfel, tot mai mulți vizitatori, datorită peisajelor din zonă. Sute de oameni vin în fiecare zi pentru a vedea frumusețea locului.

Iar ofertele unităților de cazare sunt și ele un factor pentru numărul tot mai mare de turiști.

Podul lui Dumnezeu este cel mai mare pod natural al țării și al doilea ca mărime din Europa, dar singurul din lume deschis traficului rutier, de aceea este un loc foarte căutat, notează Observator.

Podul lui Dumnezeu s-a format prin prăbuşirea peretelui superior al Peșterii Podului și se află printre cele mai apreciate obiective turistice din Mehedinți.

„Sunt câteva obiective turistice de interes naţional, european şi mondial. Primul este Podul lui Dumnezeu. Sunt multe legende legate de el. Mai departe, avem lacul Zăton. Dincolo avem Zătonul Mare și Zătonul Mic”, explică istoricul Dumitru Borloveanu.

Cei, care au ajuns în zonă, s-au bucurat, pe lângă peisajele splendide, și de bucate tradiționale atent pregătite de gazde.

„Sunt căutate, în principal, carnea şi cârnaţii la garniţă, pastrama, papanaşii care sunt la mare înălţime şi deja vestiţi”, spune Ionela Doman, reprezentantul unei pensiuni.

Din anul 2004, zona Ponoarele, cu monumentele ei naturale şi istorice, este inclusă în aria Geoparcului Platoul Mehedinţi.

Sursa foto: Wikimedia Commons

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană