Prima pagină » Actualitate » Luminița Odobescu mulțumește autorităților din Maroc pentru rolul jucat în eliberarea lui Iulian Gherghuț din Burkina Faso

Luminița Odobescu mulțumește autorităților din Maroc pentru rolul jucat în eliberarea lui Iulian Gherghuț din Burkina Faso

Luminița Odobescu mulțumește autorităților din Maroc pentru rolul jucat în eliberarea lui Iulian Gherghuț din Burkina Faso

Ministrul Afacerilor Externe,  Luminița Odobescu a adresat mulțumiri omologului marocan pentru rolul fundamental pe care l-au avut Serviciile de Informații marocane în cadrul procesului de eliberare a cetățeanului român Iulian Gherguț, răpit pe 4 aprilie 2015, în Burkina Faso.

Luminița Odobescu a avut o convorbire telefonică vineri, 11 august 2023, cu Nasser Bourita, ministrul afacerilor externe, al cooperării africane și al marocanilor rezidenți în exterior al Regatului Maroc. În discuția telefonică, Ministrul de Externe român a subliniat nivelul excelent al cooperării bilaterale româno-marocane în diverse domenii precum cooperarea industrială, agricultura, educația și cercetarea, managementul situațiilor de urgență, cooperarea militară sau cooperarea judiciară, se arată în comunicatul emis de MAE.

Cei doi miniștri au fost de acord că progresul bilateral din ultima perioadă trebuie stimulat pe mai departe nu numai prin implementarea proiectelor existente în toate aceste domenii, dar și prin identificarea de noi inițiative de cooperare, transmite MAE.

8 ani de captivitate

Iulian Gherguț lucra ca agent de securitate la o mină de mangan din Tambo, în nordul statului african Burkina Faso. Răpirea a fost revendicată de gruparea islamistă Al-Mourabitoun. În iulie 2017, Aripa al-Qaida din Mali a dat publicității o înregistrare video cu șase ostatici străini, printre care se afla și Iulian Gherguț.

Cel puţin 25 de cetăţeni străini au fost luaţi ostatici începând cu 2015 în Sahel — o regiune semiaridă din deşertul Sahara care se întinde pe teritoriul unor state precum Burkina Faso, Camerun, Gambia, Mali, Niger sau Senegal.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cum ne pot afecta pielea primele raze de Soare de după iarnă?