Prima pagină » Actualitate » Marcel Ciolacu: 3,8 milioane de PENSII cresc de la 1 septembrie după RECALCULARE. Creșterea medie este de aproape 27%

Marcel Ciolacu: 3,8 milioane de PENSII cresc de la 1 septembrie după RECALCULARE. Creșterea medie este de aproape 27%

Premierul Marcel Ciolacu a afirmat, miercuri, în debutul şedinţei de Guvern, că 3,8 milioane de pensii cresc de la 1 septembrie după recalculare, iar creșterea medie va fi de aproape 27%. 

Începem cu subiectul aşteptat de milioane de români, recalcularea pensiilor, care este una dintre marile priorităţi ale acestei guvernări. Alături de Ministrul Muncii şi preşedintele Casei Naţionale de Pensii Publice: ne asigurăm azi că totul este în grafic şi deciziile de recalculare pleacă vineri spre toţi pensionarii, conform planului, a declarat, miercuri, în debutul şedinţei de Guvern, premierul Marcel Ciolacu.

Premierul afirmă că, din datele centralizate, reiese că 3,8 milioane de pensii cresc după recalculare, adică peste 82% din totalul pensiilor din România.

Creşterea medie a pensiilor este de aproape 27%, a completat șeful Executivului.

Aceasta va fi a doua majorare a pensiilor din acest an pentru majoritatea pensionarilor, după ce la 1 ianuarie 2024 toate pensiile au fost indexate cu 13,8%.

CITEȘTE ȘI:

Deciziile de recalculare a PENSIILOR sunt gata pentru a fi trimise prin Poșta Română. Când vor ajunge la beneficiari

La ce dată vor intra pensiile românilor pe card, în august 2024

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Care este cea mai sigură țară din Europa de Est?