Prima pagină » Actualitate » Marcel CIOLACU știa de candidatura lui Mircea Geoană: „Nu înteleg treaba cu INDEPENDENȚA. Este în zona de ipocrizie”

Marcel CIOLACU știa de candidatura lui Mircea Geoană: „Nu înteleg treaba cu INDEPENDENȚA. Este în zona de ipocrizie”

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a comentat marți în termeni duri posibilitatea ca Mircea Geoană, fost lider al social-democraților și recent demisionar din funcția de secretar general adjunct al NATO, să intre în cursa pentru alegerile prezidențiale din 2024. Premierul a precizat că independența lui Mircea Geoană este „în zona de ipocrizie”.

„V-am zis cu certitudine acum o lună sau două că domnul Geoană va candida. Domnul Geoană candidează. E un lucru evident. Ce nu înțeleg, în continuare….nu înțeleg treaba cu independența…. . O să mă duc la partid să le spun domnule, știți, nu mai vreau să fiu președinte la voi la partid…. Sunt independent de mâine…Nu poți să fii. Asta e în zona de ipocrizie. Cu ce ai fost tu indepentdent că toată viața ta ai fost președinte la PSD, ai fost pus în funcții de PSD, ai candidat din partea PSD-ului”, a spus Marcel Ciolacu la emisiunea lui Victor Ciutacu.

Legat de mișcările recente din Parlament, acolo unde 10 deputați de la PNL, AUR și USR și-au anunțat adeziunea în partidul DREPT, care ar urma să îl sprijine pe Mircea Geoană în alegeri, Marcel Ciolacu a spus că acei parlamentari „nu au găsit un loc pe alte liste”.

Cum eşti independent? Ţi-ai făcut partid, ai candidat cu partidul tău, ai încercat acuma să aduni toţi care nu-şi mai găsesc loc pe alte liste, în toate partidele. Sunt independent aşa, generic, aşa îmi place mie, aşa mi-a dat mie sondajele de opinie, în discuţiile cu consultanţii, că e bine să mă dau independent”, a spus Ciolacu.

Întrebat dacă anunțul candidaturii lui Mircea Geoană îi va afecta electoratul de stânga, Marcel Ciolacu a făcut apel la votul românilor.

Facem prea multe calcule (…) Am făcut calcule și la europarlamentare. Am spus că această coaliție va avea 50% după redistribuire. Am avut 57% din mandate. Haideți să-i lăsăm pe români (n.r – să decidă), a precizat premierul României și candidatul PSD la alegerile prezidențiale.

Geoană pleacă de la NATO

Marți, Mircea Geoană și-a anunțat oficial demisia din funcția de secretar general adjunct al NATO, după mai bine de patru ani petrecuți în această poziție. Demisia de la NATO va intra în vigoare începând cu data de 10 septembrie.

Geoană se pregătește să-și anunțe oficial candidatura la alegerile prezidențiale, fiind susținut de mișcarea România Renaște, ca și candidat independent.

CITIȚI ȘI:

DEMISIA lui Mircea Geoană de la NATO, acceptată de Stoltenberg. Fostul secretar general adjunct al Alianței se pregătește de alegerile prezidențiale

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât ar trebui să mâncăm, de fapt, de Crăciun. Un medic trage semnalul de alarmă
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Ea e Mălina, tânăra care a căzut de la etaj azi în Oradea! Era celebră
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Ce va indica noua etichetă de pe electrocasnice. Cumpărătorii vor fi primii anunțați
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Un astronom celebru de la Harvard spune că o navă extraterestră a ajuns lângă Pământ