Prima pagină » Actualitate » Marcel Şerbuc, bărbatul acuzat că a OMORÂT o fată de 12 ani şi i-a ascuns cadavrul în lada unei canapele, a fost trimis în judecată

Marcel Şerbuc, bărbatul acuzat că a OMORÂT o fată de 12 ani şi i-a ascuns cadavrul în lada unei canapele, a fost trimis în judecată

Otilia Serescu

Marcel Ilie Şerbuc, bărbatul acuzat că a ucis-o pe fiica de 12 ani a concubinei sale și apoi i-a lăsat cadavrul în lada unei canapelei dintr-un apartament din Sectorul 4 al Capitalei, a fost trimis în judecată. El este acuzat de omor calificat şi tâlhărie.

Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Bucureşti în data de 4 octombrie.

Monica Simona Iftimovici (mama fetei şi concubina lui Şerbuc) și alți doi membri ai familiei adolescentei s-au constituit părţi civile în dosar şi cer daune de 200.000 de euro.

Crima ieșită cu totul din tipare a șocat opinia publică în luna iunie a acestui an. Trupul unei fete de 12 ani a fost găsit într-un sac, ascuns în lada unei canapele într-un apartament din Berceni.

Medicul care a făcut necropsia fetei a descoperit că aceasta avea în jurul gâtului un șiret pe care criminalul l-a lăsat acolo, strâns legat. Principalul suspect, care ulterior a și recunoscut crima, a fost chiar concubinul mamei fetiței, Marcel Șerbuc. Bărbatul a fost dat atunci în urmărire internațională, descoperit în Olanda și extrădat în România în luna august.

După crimă, a amanetat bijuteriile fetei

Cu o zi înaintea crimei, Marcel Șerbuc și fetița de 12 ani, Ana Maria, ar fi mers la o casă de amanet, unde au vândut câteva bijuterii, care aparțineau fetei, apoi s-au întors în locuința închiriată de el și de mama fetei. A doua zi, după ce mama a plecat din locuință, Șerbuc și Ana Maria s-ar fi certat, iar totul ar fi pornit de la faptul că fetei nu îi mergea telefonul.

Criminalul le-ar fi spus anchetatorilor că a fost pălmuit de Ana Maria, apoi a pălmuit-o și el, iar fata s-a lovit, în cădere, de marginea căzii și era semiconștientă. Nervos, a luat decizia de o ucide și a strangulat-o cu un șnur.

După crimă, Marcel Șerbuc s-a comportat ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic. Fata mai avea câteva bijuterii, iar criminalul le-a luat și pe acestea și a mers la aceeași casă de amanet pentru a le vinde.

CITEȘTE ȘI:

UPDATE | Șerbuc a recunoscut crima din Berceni. A spus că fata l-a atacat, iar el s-a apărat. Avocat: „Încearcă să scape de acuzația de omor”

EXCLUSIV | Marcel Serbuc a devenit, din nimeni, cel mai cunoscut om din comuna Scheia – Suceava. Ce mai știu consătenii despre presupusul criminal

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Declarația premierului Ungariei RĂSTOARĂ totul: ”Nu vom accepta!”
Digi24
„În următorii ani, poate chiar câteva decenii, ne vom afla într-o stare de război”, susține unul dintre cei mai cunoscuți spioni ruși
Cancan.ro
Milionarul și-a recuperat cu executorul judecătoresc Rollsul și acaretele de la fosta! Despărțire-ȘOC în showbiz
Prosport.ro
FOTO. Ce imagini! Ioana Tamaș și Adelina Pestrițu s-au dezlănțuit la Istanbul
Adevarul
Angajatorii sunt obligați, de pe 7 iunie, să justifice diferențele de salariu. Ce drepturi noi au angajații și ce riscă firmele
Mediafax
Metoda olandeză cu care poți scăpa de stres fără să faci nimic
Click
18 ani fără Anca Parghel. Ce stă scris pe mormântul artistei din Cimitirul Bellu și cum îi apare în vis fiului ei: „Uneori e tristă...”
Digi24
Mărturia cutremurătoare a femeii rănite de drona rusească în blocul din Galați: Am strigat copilul, l-am împins pe lângă foc, să ieșim
Cancan.ro
Ce au DESCOPERIT anchetatorii în casa lui Cristian Pomohaci, după percheziții. Nu le-a venit să creadă! 😲
Ce se întâmplă doctore
Horoscop chinezesc iunie 2026. Zodiile care atrag ghinionul și trec printr-o perioadă complicată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce pățești dacă îți cumperi o Tesla la mâna a doua: „Nu mi-a spus nimeni”
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este diferența dintre alergare și jogging?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Doamne, dă-mi un motiv pentru care trebuie să mai merg la muncă!
Descopera.ro
O plantă otrăvitoare a invadat Irakul și i-a luat pe toți prin surprindere