Prima pagină » Actualitate » Metrorex anunță întârzieri ale trenurilor de metrou din cauza problemelor cu mentenanța. Trenurile ajung chiar și la un interval de 15 minute

Metrorex anunță întârzieri ale trenurilor de metrou din cauza problemelor cu mentenanța. Trenurile ajung chiar și la un interval de 15 minute

Metrorex anunță întârzieri ale trenurilor de metrou din cauza problemelor cu mentenanța. Trenurile ajung chiar și la un interval de 15 minute
Sursa foto: Shutterstock

Vineri s-au înregistrat întârzieri mari la metrou, din cauza problemelor cu care se confruntă Metrorex în ceea ce privește mentenanța trenurilor.

Joi, compania a anunțat că intervalul mediu de succedare a trenurilor de metrou va fi de 10 minute, dar pe anumite magistrale, frecvența trenurilor poate ajunge chiar și la 15 minute, cum se întâmplă în cazul Magistralei 5, Eroilor-Râul Doamnei.

Creșterea intervalului de succedare a trenurilor este pusă de către companie pe seama întârzierilor de plată către Alstom, cei care asigură mentenanța ramelor de metrou.

Care este motivul pentru întârzierile de la metrou

Din cauza faptului că Metrorex nu a reușit să plătească serviciile de mentenanță, acumulând datorii, compania Alstom refuză să mai ofere aceste servicii până la achitarea debitelor.

Astfel, unele dintre garnituri urmează să fie retrase din circulație.

„Flota Metrorex are în exploatare 82 de trenuri. În conformitate cu normativele existente, acestor rame li se efectuează toate reviziile și reparațiile planificate prevăzute în planul de mentenanță întocmit de fabricantul trenului. Alstom Transport SA, prestatorul de servicii de mentenanță și salubritate cu care Metrorex are un contract în vigoare, își reduce activitatea la metrou.

Suspendarea progresivă a serviciilor de mentenanță efectuată de către Alstom Transport SA, pentru o parte din trenurile de metrou, determină retragerea acestora din circulație, la momentul în care vor ajunge la o scadență a reviziilor (la limita de kilometri sau interval de timp)”, a transmis Metrorex, într-un comunicat.

Astfel, intervalele de așteptare ar urma să crească, pe măsură ce tot mai multe trenuri vor ieși din circulație.

Metrorex informează că face demersuri pentru rezolvarea acestei probleme prin efectuarea unor plăți către Alstom, prin informarea acestei companii asupra tuturor acțiunilor întreprinse, dar și prin demersuri care au ca scop obținerea de fonduri pentru achitarea obligațiilor de plată la rectificarea bugetară.

Totodată, Metrorex a făcut apel la compania Alstom să nu ia decizii care i-ar putea afecta pe călători.

Directorul general Metrorex, despre datorii: „Sunt încrezătoare că vom ajunge la un consens

Mariana Miclăuș, directorul general Metrorex, a vorbit pentru Gândul despre situația alarmantă de la metrou, în condițiile în care compania a fost notificată – pe fondul datoriilor restante – de către compania franceză Alstom, cea care a anunțat că suspendă serviciile activităților de mentenanță și salubrizare.

Directorul general Metrorex susține însă că speră într-o rezolvare rapidă a situației, precizând că a cerut companiei Alstom – cu care au încheiat un contract pe 15 ani – să revină asupra deciziei luate, tocmai pentru a nu afecta traficul de călători. Aceasta a recunoscut că nu este prima dată când sunt sincope în ceea ce privește plățile, dar că speră în redresarea situației și plata restanțelor strânse.

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Câți bani cash mai folosesc europenii?