Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Mii de luptători ceceni, pregătiți să fie trimiși în Ucraina. „Măcelarii lui Kadîrov” așteaptă ordinul liderului lor pro-rus

VIDEO | Mii de luptători ceceni, pregătiți să fie trimiși în Ucraina. „Măcelarii lui Kadîrov” așteaptă ordinul liderului lor pro-rus

VIDEO | Mii de luptători ceceni, pregătiți să fie trimiși în Ucraina. „Măcelarii lui Kadîrov” așteaptă ordinul liderului lor pro-rus

Mii de luptători ceceni sunt pregătiți să fie trimiși în Ucraina, la ordinul liderului pro-rus Ramzan Ahmatovici Kadîrov, potrivit Nexta. Între timp, ucrainenii luptă pentru a-și apăra capitala.

„Măcelarii lui Kadîrov”, militarii loiali liderului cecen pro-rus, sunt pregătiți să fie trimiși în Ucraina. În imaginile apărute pe rețelele sociale, mii de soldați sunt echipați și gata să pornească în sprijinul Rusiei.

Între timp, armata ucraineană a transmis vineri că trupele sale se luptă cu forţele ruse în zona extinsă a capitalei Kiev. Făcând referire la două zone de la nord-vest de capitală, un purtător de cuvânt al armatei, Olexii Arestovici, le-a spus jurnaliştilor că „acolo au deja loc lupte”. Oficialul a precizat că pregătirile pentru apărarea centrului capitalei Kiev sunt în desfăşurare.

Cine este Ramzan Ahmatovici Kadîrov, liderul cecen pro-rus

La început, Ramzan Ahmatovici Kadîrov a luptat împotriva Moscovei, dar acum este un aliat-cheie al președintelui Vladimir Putin, fiind considerat unul dintre cei mai de temut oameni din Rusia.

Kadîrov a impus legea islamică – în propria sa interpretare – în regiunea cecenă și este renumit pentru abuzuri și nerespectarea drepturilor omului, scrie sursa citată.

Ramzan Kadîrov controlează Cecenia, republică din sudul Federației Ruse, care cândva a dat mari bătăi de cap Moscovei din cauza ambițiilor de independență, ca pe propriul domeniu personal, scrie Europa Liberă, care citează BBC.

Tatăl său, Ahmad Kadîrov, a câștigat un controversat scrutin prezidențial și apoi a fost ucis într-un atac cu bombă în 2004.

Recomandarea video

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?