Prima pagină » Actualitate » Ministerul Sănătății folosește imaginea Catedralei Mitropolitane din Timișoara fără crucile de pe turle. Oamenii sunt revoltați

Ministerul Sănătății folosește imaginea Catedralei Mitropolitane din Timișoara fără crucile de pe turle. Oamenii sunt revoltați

Ministerul Sănătății folosește imaginea Catedralei Mitropolitane din Timișoara fără crucile  de pe turle. Oamenii sunt revoltați

Catedrala Mitropolitană din Timișoara este reprezentată, încă o dată, fără cruci. Decizia a stârnit revoltă în rândul timișorenilor. Reacția Mitropoliei Banatului nu a întârziat să apară.

Catedrala Mitropolitană din Timișoara este reprezentată, încă o dată, fără cruci. Oamenii sunt revoltați

Un afiș al Ministerului Sănătății înfățișează imaginea locașului de cult fără cruci pe turle, în cadrul campaniei de vaccinare. Acesta anunță că românii care locuiesc în municipiile cu rată de infectare de peste 4,5 la mia de locuitori se pot vaccina mai repede.

Timișorenii  se întreabă, revoltați, pe rețelele de socializare, care este motivul pentru care, în ultimii ani, edificiul a fost reprezentat, în repetate rânduri, fără crucile de pe turle.

Reacția Mitropoliei Banatului nu a întârziat să apară

Mitropolia Banatului reacționează. Într-o postare pe site-ul instituției, conducătorii Bisericii din Banat își exprimă regretul legat de modul în care este promovată imaginea Catedralei de către Ministerul Sănătății și cer refacerea afișului.

„Arhiepiscopia Timișoarei își exprimă surprinderea și regretul față de postarea pro-vaccinare promovată de Ministerul Sănătății pe pagina sa oficială de Facebook, în care este reprezentată Catedrala mitropolitană din Timișoara, fără crucile de pe turle.

De altfel, nu este prima dată când catedrala noastră, emblemă a Timișoarei și a Banatului, este reprezentată fără crucile așezate pe turle, ca simbol al biruinței asupra răului și nu este prima dată când Centrul eparhial ia atitudine împotriva unor astfel de reprezentări grafice trunchiate.

Pentru buna informare a opiniei publice precizăm, totodată, că lăcașul mitropolitan al Timișoarei apare în postarea Ministerului Sănătății fără acordul nostru, fapt pentru care adresăm factorilor responsabili din această înaltă instituție a statului solicitarea de a reface imaginea postată cu prezentarea completă și corectă a Catedralei mitropolitane din Timișoara, monument istoric și de arhitectură bisericească, apreciat la nivel național și internațional”, transmite Mitropolia Banatului.

Deși s-a mai repetat în trecut, instituțiile statului se pare că au uitat și au comis o altă eroare

O situație asemănătoare  a avut loc chiar anul trecut, în cadrul unui proiect organizat de Asociația Timișoara Capitală Culturală a Europei, pe zidul unuia dintre căminele din Complexul Studențesc, într-o pictură murală, Catedrala Mitropolitană a fost ilustrată fără cruci pe turle.

Mai mult, în noiembrie 2017, pe afișul unui eveniment numit Upgrade My City, organizat la Timișoara, era reprezentată grafic Catedrala Mitropolitană, însă fără crucea de pe turla centrală. Printre organizatorii evenimentului de atunci se numărau Primăria Timișoara, Consiliul Județean Timiș, dar și Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană.

În ambele situații, organizatorii și-au cerut scuze pentru eroare, au precizat că nu sunt intenționate, și au refăcut lucrările.

Recomandarea video

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu. Trei militari americani uciși în „Operațiunea Epic Fury” / Macron trimite mai multe forțe militare în Golf după atacurile asupra Iranului / Iranul atacă și baze militare unde sunt staționați soldați germani
Digi24
Pe ce dată trebuia să aibă loc atacul comun SUA-Israel împotriva Iranului și de ce s-a răzgândit Trump
Cancan.ro
5 zile la rând de ninsoare în aceste orașe din România, începând de marti, 10 martie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Suntem la un pas de Al Treilea Război Mondial? Avertismentul experților cu privire la conflictul SUA–Iran
Mediafax
Cine este ayatollahul Arafi, omul care conduce acum Iranul
Click
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Digi24
Țările în care se mută superbogații lumii. Unele destinații sunt surprinzătoare
Cancan.ro
BREAKING! E știrea momentului în lumea întreagă. A fost ELIMINAT în timpul bombardamentului
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Alexandra Dinu, prima soție a lui Adrian Mutu, la 45 de ani. Imagini rare cu blondina!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Iran, printre cei mai mari producători auto din lume, dar aproape nimeni nu a auzit de mașinile IKCO și SAIPA. Cum arată și cât costă
Descopera.ro
Povestea exploratorului care a abandonat totul pentru Antarctica
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Rocile aduse de misiunile Apollo dezvăluie că Luna a avut un câmp magnetic mai puternic decât Pământul