Prima pagină » Actualitate » Ministrul Mediului, despre gunoaiele depozitate ilegal: Trebuie să mărim amenzile, să ajungem la dosare penale

Ministrul Mediului, despre gunoaiele depozitate ilegal: Trebuie să mărim amenzile, să ajungem la dosare penale

Ministrul Mediului, despre gunoaiele depozitate ilegal: Trebuie să mărim amenzile, să ajungem la dosare penale

Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a vorbit, marți seară, în cadrul emisiunii „Dosar de politician”, moderată de Silviu Mănăstire, la B1TV, despre deșeurile depozitate ilegal, precizând că amenzile trebuie să crească și să se ajungă la deschiderea unor dosare penale pentru cei vinovați.

Tanczos Barna spune că „nu pot autoritățile să amendeze cât pot oamenii să arunce”.

„Nu poți să pui polițist și Gardă de Mediu lângă fiecare cetățean. Sunt primării care se duc după acele gunoaie, desfac sacul și caută chitanță, caută o factură și duc acasă la cetățean, în poartă, sacul de gunoi și spun «nene, ți-am adus înapoi, ai pierdut ceva pe câmp». Sunt eforturi mari depuse de unele autorități locale. Unele, într-adevăr, nu se preocupă”, a spus ministrul Mediului.

Tanczos Barna: Peste 300 de locații unde au fost deja făcute controale și sunt efectuate ecologizări

„Sunt peste 300 de locații unde au fost făcute deja controale și sunt făcute și ecologizări. Sunt peste 3.800.000 de lei amenzi emise sau aplicat de la data de 1 februarie, de când a început, împreună cu Poliția locală, Garda de Mediu să facă verificări în București.

Acțiuni există, sancțiunile vor fi majorate pentru că nu se poate altfel. Trebuie să mărim amenzile, trebuie să ajungem la dosare penale, inclusiv dosare penale în cazul în care nu se face ecologizarea, pentru că se merge prima dată și se dă, eventual, un avertisment la primărie, se merge a doua oară și se constată că pe un teren au fost depozitate ilegal deșeurile, se aplică o amendă și se dispune ecologizarea suprafeței.
Dacă nu se întâmplă, a doua oară, când se vine la control, se aplică o amendă de 100.000 de lei.

În cazul în care se prinde mașina care descarcă, se confiscă mașina. Avem 44 de mașini confiscate de la 1 februarie până acum, la nivel național”, a mai precizat Tanczos Barna.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avarie în Capitală: Mii de bucureșteni, fără apă și căldură. Când se va relua livrarea agentului termic
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Ce interdicție a avut Mirabela Grădinaru în prima lună de președinție a lui Nicușor Dan. Fiica celor doi a pătimit cel mai mult
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
„De banii cheltuiți aici într-o săptămână stai o lună în Raiul din Bali”. Prețurile exagerate i-au alungat pe români din Valea Prahovei
Mediafax
Doi copii din Vaslui, găsiți morți după ce s-au înecat în acumularea Tăcuta
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Cântăreața care urlă de durere după moartea lui Ion Drăgan. Mesajul crunt de adio: 'Ai fost jumătatea mea mai bună'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
De ce aproximativ 90% dintre oameni raportează schimbări de personalitate după transplant?