Prima pagină » Actualitate » Sorin Grindeanu: România are un potențial masiv pentru INVESTIȚIILE elvețiene

Sorin Grindeanu: România are un potențial masiv pentru INVESTIȚIILE elvețiene

Olga Borșcevschi
Sorin Grindeanu: România are un potențial masiv pentru INVESTIȚIILE elvețiene

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a afirmat joi, la Berna, că România are un potențial semnificativ pentru investițiile elvețiene. Grindeanu a precizat că România își dorește cele mai bune tehnologii și produse pentru piața sa, cu scopul de a oferi un transport feroviar de înaltă calitate.

Am transmis interlocutorilor mei că ne dorim cele mai bune tehnologii și produse pentru piața românească. Consider că, după 35 de ani, România și românii merită să beneficieze de un transport feroviar de înaltă calitate, a scris pe Facebook Sorin Grindeanu.

În cadrul întâlnirilor cu oficialii elvețieni, Grindeanu a discutat despre aprofundarea cooperării în domeniul transporturilor cu Guy Parmelin, coordonator al Departamentului Federal pentru Economie. Companiile elvețiene și-au arătat interesul de a investi în România, în special pentru îmbunătățirea calității materialului rulant pentru infrastructura feroviară.

Alături de consilierul federal Albert Rösti, șeful Departamentului Federal pentru Mediu, Transporturi, Energie și Comunicații, am abordat subiecte ce țin de modernizarea, sistematizarea și automatizarea rețelei de cale ferată din România, a adăugat Grindeanu.

El a mai spus că, „în discuţiile cu Vincent Ducrot, director al Căilor Ferate Federale Elveţiene (SBB), ne-am arătat interesul pentru expertiza în optimizarea exploatării transportului feroviar”.
În Confederaţia Elveţiană sunt 40 de companii care lucrează în sistem integrat pentru deservirea pasagerilor, iar cu un singur bilet se poate călători oriunde în această ţară. Ne dorim un astfel de sistem şi în România! Nu în ultimul rând, am subliniat, în cadrul întrevederii cu Ignazio Cassis, şef al Departamentului Federal al Afacerilor Externe din Consiliului Federal al Confederaţiei Elveţiene importanţa pe care România o acordă aderării la spaţiul Schengen, inclusiv cu frontierele terestre, până la sfârşitul acestui an, a conchis ministrul Transporturilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Câți kilometri are cel mai lung pod din lume și în cât timp poate fi traversat cu mașina?