Prima pagină » Actualitate » Mobilizare impresionantă pentru DOCTORIȚA din Gorj, ajunsă în comă la spital. Colegii și pacienții au donat sânge pentru a-i salva viața

Mobilizare impresionantă pentru DOCTORIȚA din Gorj, ajunsă în comă la spital. Colegii și pacienții au donat sânge pentru a-i salva viața

Mobilizarea fără precedent pentru doctorița din Gorj, care a ajuns în comă la spital, după ce a fost strivită de o mașină chiar după înmormântarea socrului său.

Zeci de oameni au venit la Centrul de Transfuzie din Târgu Jiu să doneze sânge pentru a salva viața doctoriței din Gorj, care a suferit un grav accident de mașină.

Colegi de serviciu, prieteni și rude, toți au donat sânge Virginia Armega, doctorița care se află în comă la un spital din Capitală, după ce a fost privită de o mașină.

„Toți am venit pentru doamna doctor, îi rugăm să vină să se prezinte la centrul de transfuzie pentru a dona. Am văzut la televizor, suntem un pic și prieten de familie și de ce nu. Dacă o putem ajuta cu mare drag.”, a declarat o persoană apropiată doctoriței.

„Este colega noastră nostru și trebuie să facem ajutorul acesta. Am venit pentru doamna doctor.”, a precizat o colegă de-a doctoriței.

„Ne-am bucurat că astăzi foarte mulți colegi, la prima oră, medici, asistente, din cadrul secției de urgență, de la spitalul unde lucrează doamna doctor, s-au prezentat pentru a fi solidari cu dânsa. Sunt pacienți ai doamnei doctor, cunoscuți, rude care s-au prezentat aici și doresc prin actul lor de donare să ajute.” a afirmat unul dintre medicii de la centrul de donare.

Doctorița Virginia Armega a fost grav accidentată, chiar după ce își înmormântase socrul. După pomană, a ieșit la poartă pentru a le conduce pe o asistentă medicală și pe o altă colegă.

Se pare că asistenta nu s-ar fi asigurat când a ieșit cu mașina în șosea și a fost izbită în plin de un microbuz plin cu muncitori. Microbuzul a fost ulterior proiectat în alte mașini, iar doctorița împreună cu soțul ei au fost prinși între autoturism și gard.

Foto: screenshot RTV

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu. Trei militari americani uciși în „Operațiunea Epic Fury” / Macron trimite mai multe forțe militare în Golf după atacurile asupra Iranului / Iranul atacă și baze militare unde sunt staționați soldați germani
Digi24
Pe ce dată trebuia să aibă loc atacul comun SUA-Israel împotriva Iranului și de ce s-a răzgândit Trump
Cancan.ro
5 zile la rând de ninsoare în aceste orașe din România, începând de marti, 10 martie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Suntem la un pas de Al Treilea Război Mondial? Avertismentul experților cu privire la conflictul SUA–Iran
Mediafax
Cine este ayatollahul Arafi, omul care conduce acum Iranul
Click
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Digi24
Țările în care se mută superbogații lumii. Unele destinații sunt surprinzătoare
Cancan.ro
BREAKING! E știrea momentului în lumea întreagă. A fost ELIMINAT în timpul bombardamentului
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Arsenie Todiraș la 20 de ani de la destrămarea trupei „O-Zone”. Cu ce se ocupă la 42 de ani! E total schimbat față de Dan Bălan
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Poze spion cu prototipul „fantomă” la Pitești! Să fie viitoarea Dacia C-Neo?
Descopera.ro
Povestea exploratorului care a abandonat totul pentru Antarctica
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Vine sau nu primăvara? Meteorologii au anunțat prognoza pentru luna martie!