Surse din cadrul Ministerului Transporturilor (MT) au dezvăluit în exclusivitate pentru Gândul care sunt motivele pentru care, la un an de când a venit prima garnitură Alstom în București, aceste metrouri nu sunt introduse în circulație. Testele noilor trenuri întârzie extrem de mult, iar o cauză majoră este, potrivit surselor Gândul, disponibilitatea rețelei de metrou. Practic, există o constrângere majoră în ceea ce privește infrastructura, iar, din această cauză, Alstom a decis să efectueze testele dinamice ale noilor garnituri la un poligon din Franța.
„Rețeaua de metrou din București este foarte aglomerată. Cei de la Alstom nu au timp să facă testele, pentru că există disponibilitate doar două ore pe noapte, cu toate procedurile de retragere a metrourilor care sunt în circulație. Ca atare, există o constrângere majoră pentru testele dinamice ale noilor trenuri aduse din Brazilia”, spun surse MT în exclusivitate pentru Gândul.
Aceleași surse precizează că cei de la Alstom au decis să efectueze testele noilor trenuri în Franța.
„Avem o problemă majoră nerezolvată de decenii. Faptul că nu avem un poligon de testare apt să facă față la această activitate corespunzător, așa cum este poligonul pentru trenuri”, explică specialiștii consultați de Gândul.
În ceea ce privește intrarea în circulație a noilor garnituri, surse MT spun că cele mai grele vor fi testele de anduranță, de 10.000 de kilometri.
„Aici va fi cel mai complicat. Testele de anduranță de 10.000 de kilometri, obligatorii înainte de intrarea în circulație, trebuie realizate pe Magistrala 5, Drumul Taberei. Vor dura cel puțin trei luni aceste teste, ceea ce înseamnă că se întârzie foarte mult. Nu este deloc în regulă ce se întâmplă, sunt câteva scăpări în contract. Și atenție! Până la finalizarea testărilor, practic nu putem considera fabricația finalizată”, au conchis sursele MT.
Zilele trecute, la o nouă testare a unei garnituri de metrou Alstom, mai multe becuri s-ar fi aprins în bordul trenului, fără ca cineva să înțeleagă ce se întâmplă. De altfel, potrivit surselor Gândul, una dintre garniturile care ar fi trebuit să ajungă la București s-ar fi oprit direct în Franța, la Alstom, acolo unde specialiștii francezi vor încerca să deslușească „misterele” acestor trenuri.
„Nu mai înțelegea nimeni nimic. Se uitau unii la alții. Nici acum, după un an de când a venit primul tren, nu înțelegem de ce nu se introduc în circulație aceste metrouri. Se pare că una dintre garniturile care trebuia să vină recent a fost dusă direct la Alstom în Franța. Specialiștii de acolo vor verifica softul trenului. Cei de la Alstom spun că la 1 octombrie ar intra în circulație cu primul tren. Este greu de crezut”, au explicat pentru Gândul surse administrative.
Pentru a intra în circulație, primul tren de metrou Alstom adus din Brazilia trebuie să parcurgă 10 de mii de kilometri, pe Magistrala 5, Drumul Taberei.
Până în prezent, teste s-au efectuat doar pe M2.
Gândul a dezvăluit recent că mecanicii români trebuie să facă 500 de ture pentru rodajul metroului adus din Brazilia. Magistrala 5 de metrou are 20 de kilometri dus-întors. Asta înseamnă cam 500 de ture pentru rodajul de 10.000 de kilometri.
Metrorex și Alstom au semnat în 2020 contractul pentru cele 13 trenuri de metrou, care vor fi introduse pe Magistrala 5. Valoarea contractului pentru cele 13 trenuri este de peste 100 de milioane de euro.
Contractul dintre Alstom și Metrorex poate fi extins cu opţiunea de livrare a încă 17 trenuri, pe baza unei comenzi din partea beneficiarului. Valoarea totală a proiectului poate urca la 240 de milioane de euro.
Alstom a livrat Metrorex, la sfârșitul lunii octombrie, simulatorul de ultimă generaţie pentru Magistrala M5, destinat instruirii practice a mecanicilor care vor conduce noile trenuri.
Potrivit Alstom, simulatorul reproduce în mediu digital elemente reale, cum ar fi calea de rulare, staţiile, depoul şi echipamentele de semnalizare şi control de pe Magistrala 5. Acesta creează scenarii realiste prin utilizarea tehnologiei Realităţii Virtuale.
Simulatorul include, de asemenea, o replică la scară 1/1 a cabinei mecanicului de pe trenurile de metrou Alstom Metropolis care urmează să circule pe M5. Imagini cu noul simulator pot fi văzute AICI.
CITEȘTE ȘI: