Prima pagină » Actualitate » Nicușor Dan: „A existat o interferență în jocul politic de-a lungul anilor”

Nicușor Dan: „A existat o interferență în jocul politic de-a lungul anilor”

Nicușor Dan:

Nicușor Dan a declarat la un interviu de la B1 Tv că „de-a lungul anilor a existat o interferență a serviciilor în jocul politic”. Acesta a precizat, de asemenea, că numirea unui șef civil al SRI e o miză importantă.

„Sunt și lucruri bune care se întâmplă în România. De exemplu, România e o țară foarte sigură. Da, este. Pe stradă, seara, în imensa majoritatea locurilor din România, România e o țară mult mai sigură decât alte țări chiar europene. Și asta se datorează și serviciilor și structurilor Ministerului de Interne. Se întâmplă și lucruri bune.

Pe chestiunea de servicii, fără să am informația completă până la momentul acesta, da, a existat o interferență, sigur, (…) în, să spunem, jocul politic”, spune la B1Tv Nicușor Dan.

Șeful statului a precizat că nu se referă la influențe pe alegeri.

„Există interese, există conexiuni între persoane, există interese de afaceri. Astea sunt lucruri pe diverse grade, până la un anumit nivel legitime. (…) Discuția, întrebarea pe care mi-o puneți este cu privire la controlul civil, cu privire la servicii, astfel încât societatea să fie sigură că ele se ocupă de zona de Constituție, de atribuții date de Constituția. Și asta este miza importantă a numirii unui șef civil”, adaugă șeful statului.

Dan precizează că propunerea pentru numirea unui nou șef la SRI va fi urmată de vot:

„Adică o să fie discutată înainte de votul din Parlament”.

„România e stabilă și s-a îndepărtat de zona periculoasă”

Întrebat de problema măsurilor de austeritate impuse de Guvern și a deficitului bugetar, care potrivit statisticilor de azi, ar fi ajuns la 11%, acesta a precizat că „România e stabilă și s-a îndepărtat de zona periculoasă”.

„Guvernul și-a propus multe, dar a avut un obiectiv pe termen scurt să rezolve problema deficitului și a făcut niște schimbări substanțiale. Nu vreau să intru mai mult în discuția asta.

România e stabilă, predictibilă pe termen mediu, suntem optimiști, ne-am îndepărtat de zona periculoasă”, a precizat Nicușor Dan.

Referitor la scăderea puterii de cumpărare, Nicușor Dan a declarat:

„În urmă cu 4-5 luni era într-o societatea economică în care mulți erau la o limită, în momentul acesta prin creșterea TVA-ului, prin lanțul de scumpiri, majorări de accize, spațiul pe care acești oameni îl au a devenit și mai mic.

Alternativa poate să fie mult mai rea. Alternativa care se profila era de a veni FMI-ul și de a bloca cu totul economia. Cel târziu la începutul lui 2027 românii vor vedea o schimbare pozitivă”

În privința anticipatelor, șeful statului a precizat: „Nu se pune problema de anticipate. Înseamnă o instabilitate pe care România nu și-o poate permite”

Nicușor Dan a precizat că, în calitate de „persoană particulară”, are un preferat la primăria Capitalei.

„Oamenii care discută cu Putin și-au lansat campania la mănăstire”

„E o tensiune care nu poate decât să bucure Rusia. În Republica Moldova există un bloc al comuniștilor. Oamenii care discută cu Putin și-au lansat campania la mănăstire, exact linia de demarcație care se vrea în societatea românească. Eu cred că bariera trebuie pusă între pro-Occident și pro-Rusia”, a declarat Nicușor Dan.

Întrebat de cei care critică sprijinul României față de Republica Moldova, Nicușor Dan a precizat:

„I-aș întreba dacă România le-ar plăcea să fie vecini cu Belarus. O conducere pro-rusă la Chișinău înseamnă un Belarus cu care România se învecinează”

Nicușor Dan, despre vizita în Statele Unite

„Relațiile cu America sunt bune, îmi doresc ca la începutul anului viitor…Relația să fie foarte consistentă pe partea de securitate și economica”, a declarat

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”