Prima pagină » Actualitate » Nicușor Dan afirmă că a avut cheltuieli de peste 60 de milioane de lei în campania prezidențială. Lista marilor săi DONATORI

Nicușor Dan afirmă că a avut cheltuieli de peste 60 de milioane de lei în campania prezidențială. Lista marilor săi DONATORI

Președintele Nicușor Dan a prezentat luni, în cadrul unei conferințe de presă, cheltuielile făcute în campania electorală şi cine au fost principalii donatori. Șeful statului a afirmat că în turul întâi şi în turul doi al alegerilor prezidenţiale a cheltuit peste 60 de milioane de lei, iar principalii donatori au fost Măriuca şi Florin Talpeş, cu 810.000 de lei şi Dan Ostahie, tot cu 810.000 lei.

Nicuşor Dan a declarat şi care au fost sumele cheltuite şi donaţiile primite în campania pentru alegerile locale din 2024.
„În precampania din alegerile locale din 2024, am avut donaţii de 1.750.000 de lei, şi cheltuieli de 1.600.000 de lei, deci diferenţa dintre donaţiile pe care le-am primit şi cheltuielile pe care le-am făcut 145.000 de lei. Dintre donatori, Măriuca şi Florin Talpeş, – 660.000 de lei, Bogdan Micu – 250.000 de lei, astea sunt sumele mai mari de 5.000 de euro şi 3.179 donaţii online de la 2.954 de donatori care au donat prin platformă. Suma strânsă a fost de 843.000 de lei”, a spus Nicuşor Dan.
În campania pentru alegerile locale din 2024, președintele a menționat că a cheltuit 660.000 de lei, suma maximă prevăzută de lege, pentru care s-a împrumutat de 480.000 de lei. Dan a mai spus că întreaga sumă cheltuită i-a fost rambursată de Autoritatea Electorală Permanentă, iar apoi el a rambursat împrumuturile venite de la o bancă şi de la trei persoane fizice.
Potrivit unui document prezentat de Nicușor Dan, președintele s-a împrumutat de la BCR cu 180.000 de lei, de la Bogdan Stroe – 100.000 de lei, Ionuț Cătălin Stancu – 100.000 de lei și Claudia Dan – 100.000 de lei.
El a prezentat şi donaţiile din precampania pentru alegerile prezidenţiale.
„În precampania prezidenţială din 2025, donaţiile au fost de 9.500.000 de lei, cheltuielile au fost de 7.000.000 de lei, deci rezultă o diferenţă de 2.500.000 de lei, donaţii totale mai puţin decât cheltuielile pe care noi le-am făcut în precampanie. Donaţii online, mai puţin de 5.000 de euro, au fost 18.700 de donaţii de la 15.800 de donatori unici. Suma strânsă a fost de 6.500.000 de lei”, a detaliat președintele.
Nicuşor Dan a menționat cine au fost cei care au donat sumele cele mai mari.
„Cinci persoane: Măriuca şi Florin Talpeş – 810.000 lei, Dan Ostahie – 810.000 lei, asta era suma maximă pe care o persoană fizică putea să o doneze, Aurel Iancu – 500.000 de lei, Ana Maria Mihai – 250.000 de lei şi o persoană care a donat 485.000 de lei şi care a dorit să rămână confidenţială. Evident că informaţia este la autorităţile statului despre cine e respectiva persoană”, a explicat el.
Aici, Nicușor Dan a adăugat și banii rămași din alegerile locale din 2024 – 145.394 de lei.
Președintele a declarat că a avut cheltuieli de peste 60 de milioane de lei în campania prezidențială.
„Pentru alegerile prezidențiale, cheltuielile pe care le-am făcut în turul I –  20 de milioane şi jumătate de lei, pentru care am solicitat rambursarea de la Autoritatea Electorală. Pentru asta m-am împrumutat cu 20.200.000 de lei de la 111 persoane. Cheltuielile totale din turul II – 40.500.000 de lei, asta era limita legală, pentru care m-am împrumutat cu 38.500.000 de la 239 de persoane”, a mai spus Nicușor Dan.
AUTORUL RECOMANDĂ:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Guvernul britanic ar fi intervenit pentru a proteja familia regală