Prima pagină » Actualitate » Nicușor Dan: Explicația anulării alegerilor, SARCINA PREȘEDINTELUI (Klaus Iohannis). Unde putem să citim motivația

Nicușor Dan: Explicația anulării alegerilor, SARCINA PREȘEDINTELUI (Klaus Iohannis). Unde putem să citim motivația

Nicușor Dan: Explicația anulării alegerilor, SARCINA PREȘEDINTELUI (Klaus Iohannis). Unde putem să citim motivația

Președintele României are responsabilitatea de a explica pe înțelesul tuturor, politicieni și alegători, motivul/motivele pentru care a fost anulat turul întâi al alegerilor prezidențiale, este opinia Primarului General, și posibil candidat la Cotroceni, Nicușor Dan. Afirmația vine în contextul în care Klaus Iohannis a afirmat de la Bruxelles că tot ce era de explicat există în motivația Curții Constituționale a României. Altfel, demisia este o temă vehiculată din motive populiste și electoraliste. Funcționăm după Constituție, a reamintit președintele.

Or, ce s-a întâmplat scrie foarte clar în motivația care a fost publicată de Curtea Constituțională, după decizie. Acolo putem să citim de ce a luat Curtea această decizie, afirma luni Klaus Iohannis la Bruxelles.

„Suntem în dezacord”

Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, s-a declarat luni ”în dezacord” cu președintele Klaus Iohannis, menționând că este sarcina acestuia să vină cu explicații suplimentare despre anularea alegerilor.

”Suntem în dezacord cu domnul Iohannis. Explicațiile nu sunt suficiente la momentul acesta. A fost o campanie pe care specialiștii o evaluează la milioane de euro. Nu știm cine, cui a plătit acele milioane sau poate zeci de milioane de euro. S-a spus de influența unui actor străin și după aceea s-a spus: ‘Rusia’. Înclin să cred că este așa, dar nu avem dovezile concrete pentru asta”.

Cu sau fără Iohannis la Cotroceni, un aspect secundar

În opinia sa, rămânerea în continuare la Cotroceni a președintelui Iohannis este un aspect ”secundar”.

”În continuare spun, în dezacord cu președintele Iohannis, că este sarcina sa să vină cu explicații suplimentare despre anularea alegerilor, pentru ca românii să aibă încredere într-o instituție esențială a democrației: procesul de alegeri”, a spus Nicușor Dan..

Iohannis a menționat, într-o conferință de presă susținută la Bruxelles, că este rolul Parlamentului să preia propunerile Comisiei de la Veneția, să vadă unde sunt oportune anumite modificări legislative.

”Este foarte importat să vedem cum s-a ajuns aici. Și s-a ajuns aici pentru că, în Constituția României, Curtea Constituțională este cea care validează sau invalidează alegerile prezidențiale. Pe de altă parte, aud, așa, voci în publicul nostru cum că trebuie să vină cineva să explice ce s-a întâmplat.

Comisia de la Veneția a analizat toate aceste chestiuni și, după părerea mea, a venit cu un document care face, în esență, câteva propuneri cum ar trebui poate să fie altfel tratate chestiunile, dacă cumva – personal, sper să nu se repete situația -, vreodată, se ajunge în ceva similar. Cred că acum e rolul Parlamentului să preia acest document de la Comisia de la Veneția, să vadă unde sunt oportune anumite modificări legislative”, a spus președintele.

Citiți și: Președintele Klaus Iohannis: DEMISIA, o temă vehiculată din motive populiste și electoraliste / Funcționăm după Constituție

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani