Prima pagină » Actualitate » O femeie a murit carbonizată în urma unei explozii la o pensiune din Cluj-Napoca. Alte două au ajuns la spital cu arsuri

O femeie a murit carbonizată în urma unei explozii la o pensiune din Cluj-Napoca. Alte două au ajuns la spital cu arsuri

Sursa: ISU Cluj

O explozie a avut loc, vineri dimineața, la o pensiune din Cluj-Napoca, pe fondul unei acumulări de gaze, în urma căreia o persoană și-a pierdut viața și alte două au suferit arsuri.

În urma exploziei, o persoană de sex feminin carbonizată, două victime cu arsuri au fost transportate la spital de Serviciul de Ambulanța Județean”, au anunțat reprezentații ISU Cluj. Încă patru persoane au fost asistate medical însă fără a fi transportate la spital.

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a dat detalii despre starea răniților și a anunțat că specialiștii analizează situația clădirilor afectate. „Din nefericire, în această dimineaţă, în jurul orei 7,00, a avut loc o explozie la pensiune de pe strada Dunării. Cauza: acumulare de gaze. Din nefericire, s-a raportat, până acum, un deces, două persoane cu arsuri destul de consistente şi o persoană se află în stare de şoc. Şocul exploziei a afectat şi unele magazine şi locuinţe învecinate. În acest moment analizăm starea clădirilor învecinate pentru a decide în conformitate cu prevederile legale. Mulţumesc tuturor structurilor de urgenţă pentru intervenţia rapidă şi profesionistă”, a scris Emil Boc, pe contul de Facebook, unde a publicat și o filmare din timpul incendiului.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean Cluj a anunţat că femeia care a decedat carbonizată avea 37 de ani şi era din judeţul Timiş.

„În această dimineaţă, în jurul orei 6,52, prin intermediul unui apel la numărul unic de urgenţă 112 a fost sesizată explozia unei clădiri de pe strada Dunării din municipiul Cluj-Napoca, aceasta fiind urmată de un incendiu. La faţa locului s-au deplasat echipaje de poliţie, echipaje din cadrul ISU şi jandarmi, fiind luate primele măsuri pentru asigurarea locului în care s-a produs deflagraţia şi acordarea primului ajutor persoanelor. De asemenea, cu ocazia activităţilor a fost oprită alimentarea clădirii cu gaz şi electricitate. Până în acest moment, două persoane au fost transportate la spital, respectiv doi bărbaţi, ambii de 34 de ani, din judeţul Harghita, fiind de asemenea identificat în interiorul clădirii trupul neînsufleţit al unei persoane. Poliţiştii au stabilit identitatea acestuia, respectiv o femeie de 37 de ani, din judeţul Timiş”, informează IPJ Cluj.

La fața locului a fost acordată asistență medicală pentru patru persoane, iar incendiul a fos lichidat. Sunt desfăşurate cercetări pentru a se stabili toate circumstanţele care au condus la incident.

„În timpul intervenţiei pentru stingerea incendiului a fost descoperită o persoană de sex feminin decedată/carbonizată şi au mai fost identificate încă două persoane de sex masculin, conştiente, care prezentau arsuri pe mare suprafaţă a corpului. Aceste două victime, conştiente, au fost transportate la spital. Suflul exploziei a afectat clădirile şi autoturismele din zona pe o raza de aproximativ 30 metri. A mai fost acordată asistenţă medicală altor patru persoane, însă nu au fost transportate la spital. Incendiul a fost limitat de intervenţia pompierilor şi nu s-a extins la vecinătăţi. Mai multe persoane din imobilele din zona s-au autoevacuat. La acest eveniment au intervenit aproximativ 30 pompieri. Se fac cercetări pentru stabilirea cauzei evenimentului. Între timp, incendiul care se manifesta la conducta de gaz de la nivel stradal a fost lichidat”, a anunțat ISU Cluj.

Conform primelor informații, IPJ Cluj a fost sesizat la 112 despre faptul că la pensiune, din localitate, în urma unor acumulări de gaze, s-a produs o explozie, urmată de un incendiu. „În urma exploziei, două persoane au fost evacuate, acestea prezentând arsuri pe toată suprafața corpului. Din informațiile deținute rezultă faptul că, în interiorul pensiunii s-a mai aflat o persoană. Forțele ISU acționează pentru identificarea persoanei și lichidarea incendiului”, au transmis polițiștii clujeni.

La locul exploziei a intervenit Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență Cluj cu trei autospeciale de stingere, o autoplatformă de lucru la înălțime și aproximativ 30 de pompieri.

Știre în curs de actualizare.

Recomandarea video

Mediafax
Horoscop 30 decembrie 2025: Echilibru și introspecție la final de an pentru două zodii
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Imaginile apărute după moartea contabilei din Sibiu dau peste cap ancheta. Femeia suspectată că și-a ucis mama pentru avere ochise deja o altă moștenire
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Cine va plăti noua taxă de 25 lei pentru coletele extracomunitare în România
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
De ce fiica regretatei Codruța Notar din Sibiu a fost reținută abia la 1 an și 6 luni de când și-a ucis mama. Cine a alertat polițiștii
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Pentru prima dată în istorie, astronomii ar fi descoperit o „superkilonovă”