Prima pagină » Actualitate » O fostă directoare economică a delapidat peste 900.000 de euro de la o companie de STAT, pentru a-și întreține dependența de jocuri de noroc

O fostă directoare economică a delapidat peste 900.000 de euro de la o companie de STAT, pentru a-și întreține dependența de jocuri de noroc

Ruxandra Radulescu
O fostă directoare economică a delapidat peste 900.000 de euro de la o companie de STAT, pentru a-și întreține dependența de jocuri de noroc

O femeie în vârstă de 39 de ani, fostă directoare economică a unei companii de stat, a fost arestată preventiv joi și acuzată că a furat peste 900.000 de euro din sumele pe care le gestiona. Aceasta ar fi cheltuit toți bani la pariuri sportive online.

Fosta directoare, căsătorită și mamă a doi copii, și-a recunoscut vina în fața magistraților și a precizat că suferă de o dependență de jocurile de noroc, transmite Știrile PRO TV.

Inculpata, șefa departamentului economic de doar câteva luni, a primit un mandat de arestare pentru 30 de zile la Tribunalul București. Acesta a fost acuzată de delapidare cu consecințe deosebit de grave, acces ilegal la un sistem informatic și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

Procurorii susțin că directoarea economică avea acces nelimitat la fondurile financiare ale companiei de stat.

În doar trei luni și jumătate, femeia ar fi făcut 18 transferuri către compania deținută de soțul ei. Prejudiciul la compania de stat depășește 900.000 de euro. Frauda ar fi ieșit la iveală în urma unui control intern, atunci când femeia și-a dat demisia din funcție.

Atât procurorii, cât și avocatul inculpatei susțin că ea ar fi cheltuit fabuloasa suma pentru a paria online pe meciuri de baschet.

„Clienta mea își asumă pe deplin responsabilitatea pentru infracțiunea comisă. Suferă de o adicție puternică pentru jocuri de noroc, pentru pariuri sportive. Suma delapidată a fost destinată aproape exclusiv satisfacerii acestei adicții. Practic a fost pierdută și s-a intrat într-o sarabandă.”, a declarat Romeo Cosma, avocatul inculpatei:

Psiholog Mihai Copăceanu, specialist în dependențe a precizat pentru sursa citată:

„Sunt persoane care pe timpul nopții joacă, când ceilalți din casă dorm. Sunt persoane care nu își pot controla impulsul. Poate în câteva minute, pierd câteva mii sau sute de mii de euro și atunci au nevoie de o serie de strategii, inclusiv de a învăța cum să își gestioneze resursele financiare.

De a fi supravegheați de către alte persoane și a primi sprijin constant luni întregi, poate ani până când acest impuls va deveni controlabil.”

Fosta directoare a contestat măsura arestului preventiv. Între timp, procurorii i-au pus sub sechestru cota sa din apartamentul familiei. Femeia riscă până la 10 ani de închisoare, dacă va fi găsită vinovată.

Foto: Envato

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spionaj și intimidare: mesaje obținute de jurnaliști arată cum recrutează Rusia informatori în Europa
Digi24
Zelenski: Rusia a fotografiat de trei ori baza aeriană a SUA din Arabia Saudită, înaintea atacului iranian asupra acesteia
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Informare ANM. Vânt puternic și ploi în jumătate de țară
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
După o lună de război, în Iran benzina a rămas la 12 bani/litru. În România a depășit 9,3 lei
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Fulgerele de pe Jupiter ar putea fi de până la 1 milion de ori mai puternice decât ale Pământului