Prima pagină » Actualitate » Ofițerul de la Crimă Organizată care îi vindea informații clasificate lui Dan Grigoriu avea o DATORIE URIAȘĂ față de o firmă a omului de afaceri

Ofițerul de la Crimă Organizată care îi vindea informații clasificate lui Dan Grigoriu avea o DATORIE URIAȘĂ față de o firmă a omului de afaceri

Ofițerul de la Crimă Organizată care îi vindea informații clasificate lui Dan Grigoriu avea o datorie uriașă față de o firmă a omului de afaceri

Ofițerul de la Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate Ilfov reținut de procurorii DNA, după ce i-ar fi vândut informații clasificate omului de afaceri Dan Grigoriu, era dator vândut atât la mai multe bănci, cât și la una dintre firmele controlate de milionar. De altfel, ofițerul fusese dat în judecată și obligat de instanță să achite peste 35.000 de euro către o societate a familiei Grigoriu.

Procurorii Secției de combatere a corupției, din cadrul Direcției Naționale Anticorupție, au descins, miercuri, la sediul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate (SCCO) Ilfov. Anchetatorii au percheziționat biroul comisarului șef Marius Coriolan Andrica, după ce au strâns probe care demonstrau că polițistul ar fi vândut informații dintr-un dosar pe care îl avea în lucru.

Mai exact, comisarul șef i-ar fi dat lui Dan Grigoriu, contra cost, un hard disk care conținea interceptări telefonice care îl priveau pe unul dintre foștii săi parteneri de afaceri.

Conform DNA, „în perioada aprilie – iunie, Andrica, în calitate de ofițer de poliție în cadrul Direcției de combatere a criminalității organizate, Brigada de combatere a criminalității organizate București, Serviciul de combatere a criminalității organizate Ilfov, fiind delegat să efectueze cercetări într-un dosar penal, în scopul obținerii de foloase necuvenite pentru o altă persoană, martor în cauză (n.r. – Dan Grigoriu), ar fi pus la dispoziție înregistrări ale discuțiilor purtate de un fost partener de afaceri al martorului cu terțe persoane și i-ar fi permis accesul acestuia la informații ce nu sunt destinate publicității”.

Singura avere a comisarului șef este un apartament cu două camere

Potrivit declarației de avere, Marius Coriolan Andrica nu a avut nimic al lui până în anul 2022, când și-a cumpărat un apartament cu o suprafață de 57 de metri pătrați.

Polițistul a făcut primul credit în anul 2021, când a luat, de la BRD, 130.000 de lei, adică aproximativ 26.000 de euro, pe care s-a angajat să-l achite în termen de cinci ani. Un an mai târziu, ofițerul a împrumutat și de la BCR suma de 348.653 de lei, adică peste 70.000 de euro, bani pe care Andrica trebuie să-i plătească în cel mult 17 ani.

Ofițerul avea datorii de 142.000 de euro

Anul trecut, pentru că nu se mai putea împrumuta la bănci, comisarul șef de la Crimă Organizată a luat de la o instituție financiară nebancară (IFN) din Pitești echivalentul în lei al sumei de 10.000 de euro.

Tot în 2023, Marius Coriolan Andrica a făcut o datorie de 43.000 euro la firma Neo Media Events, bani pe care, prin contract, trebuia să-i restituie anul acesta.

Cu datorii de peste 142.000 de euro, ofițerul nu a putut să achite către Neo Media Events decât 7.000 de euro, drept pentru care reprezentanții societății l-au dat în judecată. În consecință, la data de 16 iulie, magistrații Judecătoriei Sectorului 2 au decis că trebuie să plătească 36.000 de euro.

Fiul și soția lui Dan Grigoriu, asociați în firma care l-a îndatorat pe polițist

Potrivit datelor înregistrate la Oficiul Național al Registrului Comerțului, SC Neo Media Events aparține tocmai familiei milionarului Dan Grigoriu, în condițiile în care, alături de Sebastian Telbisz, apar, în calitate de asociați, Mihnea Petru Grigoriu și Elena Grigoriu, adică tocmai fiul și soția controversatului milionar bucureștean.

Momentan, conform DNA, Dan Grigoriu are doar calitate de martor în dosarul deschis pentru permiterea accesului unor persoane neautorizate la informații ce nu sunt destinate publicității, în formă continuată și transferul neautorizat de date informatice.


CITEȘTE ȘI:

Polițistul local care l-a încătușat pe fostul „cuscru” al lui Gigi Becali, cercetat de DNA pentru ȘPĂGI de 50 de lei. Bărbatul a demisionat

Cine sunt ROMÂNII din LEEDS care s-au războit cu poliția britanică. „La început, majoritatea erau hoți sau tâlhari”

TRAGEDIA din Bucegi, explicată de un specialist în comportamentul animalelor: ”Un urs obișnuit cu împrejurimile nu ar fi cărat prada în prăpastie”

Cine erau interlopii care îl chinuiau pe Andrei VERSACE. Influencerul ar fi împrumutat de la ei bani cu dobândă

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Războiul nu a fost niciodată atât de aproape”. Germania își trimite militarii pe flancul estic al NATO
Digi24
„Consideră că suntem epuizați”. Putin crede că SUA sunt slăbite de războiul cu Iranul, potrivit serviciilor secrete americane
Cancan.ro
Victoria Ionescu, condusă pe ultimul drum de către fostul iubit. Cine este Luca de Mezzo, de fapt
Prosport.ro
Imaginile verii cu David Popovici! Și-a luat o „bijuterie” nouă, de 160.000 de euro
Adevarul
Cine mai poate opri omul lui Putin să câștige Franța. Expert: „Riscăm ca Europa de Est să fie abandonată”
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
„E un nou standard?” Clientul unui restaurant din Cluj, revoltat de ce a găsit pe nota de plată
Digi24
Cine este Haakon, prințul care a vrut să stea departe de viața regală și a ajuns noul rege al Norvegiei
Cancan.ro
Gestul SFÂȘIETOR făcut de mama Victoriei, după ce și-a îngropat fiica: 'Ce cauți, tu mamă, aici?' 🥲
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Service-ul i-a spus că trebuie schimbat motorul. Femeia a reparat singură mașina cu 430 de euro
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine i-a creat pe zei? Cum a apărut ideea de ființe supranaturale