Cancelarul german Olaf Scholz a reacționat la scurt timp după ce vicepreședintele SUA, J.D. Vance, a vorbit, la Conferinţa de Securitate de la München, despre alegerea liderilor europeni de a nu dialoga cu partidele naționaliste și conservatoare.
Scholz a ales să-i răspundă lui Vance într-un mod care nu lasă loc de interpretări. „Resping ceea ce a spus vicepreședintele SUA”, a transmis cancelarul german.
„Resping în mod explicit ceea ce a spus vicepreşedintele SUA, Vance, la Conferinţa de Securitate de la München. Din experienţele naţional-socialismului, partidele democrate din Germania au un consens: acesta este zidul de apărare împotriva partidelor de extremă dreapta”, a scris Scholz pe reţeaua X.
Pe de altă parte, trebuie spus că Vance nu și-a programat nicio întâlnire cu Scholz, în contextul participării sale la conferinţa din Germania. „Nu avem nevoie să-l vedem, oricum nu va mai fi cancelar prea mult timp”, a declarat pentru Politico, sub protecția anonimatului, un fost oficial american de rang înalt.
În schimb, vicepreşedintele SUA s-a văzut cu liderul partidului german naționalist Alternative für Deutschland (AfD), Alice Weidel.
„Dacă fugiţi de propriii voştri alegători, America nu poate face nimic pentru voi. Aveţi nevoie de mandate democratice pentru a realiza ceva de valoare în anii următori”, a spus J.D. Vance, vineri, la Conferinţa de Securitate de la München.
Și Boris Pistorius, ministrul german al Apărării, a reacționat vehement. El consideră ca fiind de neacceptat criticile formulate de vicepreședintele SUA la adresa Europei, pe care a acuzat-o că atacă politicienii antisistem prin cenzură mediatică și îngrădirea libertății de exprimare.
„Dacă am înțeles bine, el compară situația unor părți ale Europei cu cea a regimurilor autoritare. Aceasta este inacceptabil” – Boris Pistorius
Tot vineri, în discursul său, J.D. Vance le-a cerut partidelor progresiste germane să nu mai stigmatizeze formațiunile naționaliste și să coopereze cu acestea. Declarațiile sale au fost interpretate la Berlin dret o nouă ingerință americană în politica internă a Germaniei.
Duminica viitoare în Germania vor avea loc alegeri parlamentare anticipate.
CITEȘTE ȘI: