Prima pagină » Actualitate » Pensionară din HUNEDOARA, păgubită cu 36.000 de lei de patru tineri pe care i-a adus în curte. Ce plan au avut hoții

Pensionară din HUNEDOARA, păgubită cu 36.000 de lei de patru tineri pe care i-a adus în curte. Ce plan au avut hoții

Pensionară din HUNEDOARA, păgubită cu 36.000 de lei de patru tineri pe care i-a adus în curte. Ce plan au avut hoții

O femeie în vârstă de 70 de ani din orașul Petrila, județul Hunedoara, a fost victima unei înșelătorii bine puse la punct, în urma căreia a rămas fără economiile strânse de-o viață. Patru tineri, cu vârste cuprinse între 16 și 20 de ani, sunt autorii jafului.

Ei au fost identificați și reținuți de polițiști la scurt timp după furtul banilor.

Ce plan au pus la cale hoții

Potrivit anchetatorilor, cei patru tineri s-au prezentat la poarta femeii pretinzând că sunt meșteri și s-au oferit să repare acoperișul locuinței. Doi dintre ei au rămas afară, încercând să câștige încrederea victimei și să o țină de vorbă, iar ceilalți doi au pătruns în locuință și au început să caute bani.

Când au descoperit economiile femeii, hoții au sustras suma de 36.000 de lei, apoi au părăsit rapid gospodăria, urcându-se într-un autoturism și plecând în viteză.

Ghinionul lor a fost un polițist aflat în timpul liber, care le-a observat graba și a notat numărul de înmatriculare al mașinii. El a transmis informația colegilor aflați pe teren, iar ancheta s-a desfășurat rapid.

Cei patru tineri au fost identificați și reținuți în scurt timp. Hoții sunt originari din județul Caraș-Severin și au fost acuzați de furt calificat.

Polițiștii au reușit să recupereze întreaga sumă de bani și au returnat-o femeii păgubite. Cercetările continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale a suspecților.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Iași. O pensionară a avut nevoie de o zi ca să afle numele celui care a furat-o la Gară. Justiția a avut nevoie de 5 ani pentru condamnare

De frica HOȚILOR din România, o pensionară din Germania a pierdut 50.000 de euro. Cum a fost posibil

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Iubita lui Cristiano Ronaldo, în costum de baie în vacanța din Golful Persic
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Iată cum căsătoria te poate feri de obezitate!