Prima pagină » Actualitate » Pensionarii întâmpină dificultăți în privința cardurilor de energie. Platforma dedicată nu este finalizată

Pensionarii întâmpină dificultăți în privința cardurilor de energie. Platforma dedicată nu este finalizată

Ruxandra Radulescu

Cardurile pentru voucherele de energie în valoare de 50 de lei au devenit o adevărată bătaie de cap pentru vârstnici. Ca să intre în posesia acestei sume, persoanele eligibile vor trebui să se înscrie pe o platformă specială, care încă nu e finalizată.

Oamenii mai au la dispoziție alte variante cum ar fi mersul la poștă sau la primărie. Ministrul Energiei a oferit asigurări că până la jumătatea lunii august problemele tehnice vor fi rezolvate, însă cetățenii deja se gândesc cu groază la cât au de plătit.

Consumatorii se simt tot mai copleșiți de grija facturilor, mai ales după ce plafonarea la energia electrică a expirat, ceea ce înseamnă că fiecare plătește de acum prețul de pe piață în funcție de furnizor. Pentru a veni în sprijinul celor vulnerabili, Guvernul a gândit un mecanism prin care se acordă o sumă de bani lunar.

Pot beneficia de cei 50 lei persoanele singure cu venituri de până la 1.950 lei sau familiile cu venituri de până în 1.780 lei pe membru. Aceste carduri vor fi acordate sub forma unor tichete electronice și pot fi folosite doar pentru plata facturilor la energie electrică.

Persoanele eligibile se pot înscrie online pe platforma specială, la Primărie sau la poștă. Însă autoritățile spun că tocmai această platformă a creat probleme, deoarece nu este gata.

Primi banii încărcați pe aceste carduri vor putea fi folosiți în septembrie, dar ministrul de asigurări că vor acoperi inclusiv facturile din această lună. În plus, autoritățile iau în calcul un proiect prin care tarifele ar putea varia în funcție de ora de consum, între ora 11:00 și 18:00, un tarif de trei ori mai mic decât între orele 18:00 – 21:00. Ajutorul guvernamental pentru energie electrică se aplică până la finalul lunii martie a anului viitor.

Autorul recomandă:

Premierul, discuții detaliate cu reprezentanții Comisiei Europene despre finanțarea PNRR

Florin Cîțu: „Una dintre cele mai mari probleme a fost PLAFONAREA de prețuri la energie, a costat statul român 63 de miliarde de lei”

ANRE: Companiile care cumpără ENERGIE electrică acum, cu livrare în viitor, sunt obligate să plătească un avans

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Explorator lăudat sau impostor? Adevărata poveste a primului om care s-a luptat cu gheţurile pentru a ajunge în „Vârful lumii”