Prima pagină » Actualitate » PERCHEZIȚII la traficanții de țigări. Anchetatorii au descins la zeci de adrese din București și trei județe

PERCHEZIȚII la traficanții de țigări. Anchetatorii au descins la zeci de adrese din București și trei județe

Percheziții la traficanții de țigări. Anchetatorii au descins la zeci de adrese din București și trei județe

Procurorii DIICOT Suceava și polițiști din cadrul BCCO au făcut miercuri 26 de percheziții în București și județele Suceava, Vrancea și Călărași, la o grupare de traficanți de țigări.

Potrivit unui comunicat al DIICOT, persoanele vizate, cetățeni români, au adus în mod ilegal țigarete din afara Uniunii Europene, pe care, ulterior, le-au vândut către clienți din București, Călărași, Suceava și Vrancea.

„Pentru  a evita controalele autorităţilor, făptuitorii au folosit la transportul  și disimularea ţigaretelor  autoutilitarele unei societăţi comerciale,  care are ca obiect principal de activitate transportul de mărfuri.

În cursul urmăririi penale , au fost realizate acțiuni de  prindere în flagrant în cursul cărora au fost descoperite și ridicate în vederea confiscării peste 510.000 de ţigarete”, se arată în comunicat.

Audierile urmează să se desfășoare la sediul DIICOT – Serviciul Teritorial Suceava.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Bucureşti, Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Vrancea, Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Suceava, Brigăzii Speciale de Intervenţie a Jandarmeriei şi a Inspectoratului Județean de Jandarmi Suceava.

Suportul de specialitate a fost asigurat de către Biroul Tehnic şi de Criminalistică din cadrul D.I.I.C.O.T. și Direcţia Operaţiuni Speciale din cadrul Poliției Române.

Sursa foto: DIICOT

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Celebrul cântăreț, acuzat de agresiune asupra femeilor! Două foste angajate au povestit totul despre abuzuri și teroare
Digi24
Scandalul Pandorogate: Decăderea lui „Kim Kardashian a Italiei” și cozonacul care a distrus un imperiu de 82 de milioane de dolari
Cancan.ro
Cătălin Măruță, prima reacție după ce a fost dat afară de la Pro TV. Unde a fost surprins în ziua scandalului
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Cât de justificată e creșterea taxelor locale: „Dacă plătești 100 de euro în plus și te transformi din asistat în cetățean activ, merită”
Mediafax
Cât vor costa legumele românești după Mercosur
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Statele Unite către cetăţenii americani: Părăsiți imediat Iranul. Ce înseamnă „Destinație nivel 4”
Cancan.ro
Cum l-au 'executat' șefii de la ProTV pe Cătălin Măruță Manevra din spatele concedierii
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Buggy-ul american care doboară drone cu rachete de 100.000 de dolari
Descopera.ro
Puțini știu! Care este diferența dintre Panteon și Partenon?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Câinii pot învăța cuvinte noi „trăgând cu urechea” la stăpânii lor