Prima pagină » Actualitate » Plajă NOUĂ pentru turiști, în Agigea: „Un plus valoare pentru tot ceea ce înseamnă turism la litoralul Mării Negre”

Plajă NOUĂ pentru turiști, în Agigea: „Un plus valoare pentru tot ceea ce înseamnă turism la litoralul Mării Negre”

Plajă NOUĂ pentru turiști, în Agigea: „Un plus valoare pentru tot ceea ce înseamnă turism la litoralul Mării Negre”

Turiștii care vor ajunge vara viitoare pe litoral se vor bucura de o plajă nouă, la Agigea, unde au apărut aproape 12.000 metri pătrați de nisip. În aceste condiții, este de așteptat ca și în localitate să apară noi locuri de cazare, iar autoritățile să facă demersuri pentru ca aceasta să devină stațiune.

Lucrările din zona Agigea a litoralului au presupus, printre altele, crearea unei linii de apărare de mal de aproximativ 1200 de metri. De asemenea, a fost refăcută biostructura și implantat recif artificial, iar suprafața de plajă nouă se întinde pe aproape 12.000 mp.

”Plaja asta a fost necesară pentru a proteja malul din spate. Era erodat continuu, ceea ce ducea la apariția unui pericol, destul de mare la casele din zonă”, a spus Marius Stamate, constructor, potrivit antena3.ro.

Plaja Agigea va fi perfectă pentru turiștii care doresc să se bucure de snorkeling, de exemplu. De asemenea, pasionații de pescuit își pot delecta privirile cu mai multe specii de pești care trăiesc în Marea Neagră, cum ar fi hamsia. Totodată, nu trebuie să ducă grija mâncării. Acolo se găsesc unele dintre cele mai bune restaurante de pește de pe litoralul românesc

Pentru autorități, noua plajă este o șansă în plus pentru ca localitatea să se transforme cât mai curând în stațiune. În zonă, au apărut deja spații noi de cazare. De asemenea, au fost deschise mai multe restaurante.

„Se vor naște noi suprafețe de plajă”

”Plajă turistică, care va deservi atât locuitorilor comunei Agigea, cât și musafirilor, oaspeților, invitaților care vor veni în această comunitate. O să vedeți, se va naște în continuare, spre localitatea Eforie, se vor naște noi suprafețe de plajă în afară de aceasta și o să vedeți că localitatea Agigea va avea un plus valoare pentru tot ceea ce înseamnă turism la litoralul Mării Negre”, a spus Cristian Cîrjaliu, primarul din Agigea.

Valoarea totală a proiectului este de 3,8 milioane de lei, din care 2,7 sunt bani europeni, iar restul au venit de la bugetul statului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Zborul lui Iohannis la Paris a costat 180.000 de euro, al lui Nicușor Dan maxim 35.000
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Cursuri suspendate sau online marți în școli din mai multe județe din cauza vremii
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră