Prima pagină » Actualitate » Popeye Marinarul chiar a existat în realitate: „Avea o putere extraordinară”

Popeye Marinarul chiar a existat în realitate: „Avea o putere extraordinară”

Popeye Marinarul chiar a existat în realitate: „Avea o putere extraordinară”

Mai mult ca sigur, orice copil a auzit de Popeye Marinarul, celebrul personaj de desene animate, doar poate puțini știu că el chiar a existat în realitate, iar povestea sa este una foarte interesantă.

„Popeye Marinarul”, personajul de desene animate creat de Elzie Crisler Segar, s-a bazat pe înfăţişarea şi povestea lui Frank „Rocky” Fiegel, un bărbat născut în Polonia, în anul 1868, care a emigrat în Statele Unite ale Americii (SUA), unde lLucra prin porturi, dar și boxa cu mâinile goale și chiar își învingea orice adversar, scrie cespun.eu.

În decembrie 1919, cei de la revista „New York Journal” i-au cerut lui Elzie Crisler Segar să vină cu desene noi, pentru a atrage publicul şi a creşte vânzările. Astfel a apărut „Thimble Theatre”, cu personajele Olive Oyl (care și ea a fost inspirată dintr-o doamnă care a existat în realitate, pe nume Dora Paskel), Castor Oyl și Harold Hamgravy, devenit „Ham Gravy”. Timp de 10 ani, banda desenată a avut mare succes.

În numărul din data de 17 ianuarie 1929, Castor Oyl are nevoie de un marinar pentru a naviga spre Insula Dice și așa îl găsește, la docuri, pe vechiul marinar Popeye, un adevărat lup de mare.

Avea pipa în colțul gurii, un ochi mai mare și altul mai mic, iar Castor Oyl îl întreabă:

– „Scuze, tu ești marinar?”

– „Da’ ce dracu crezi că sunt, cowboy?”, îi răspunde el.

Astfel „apărea” pe lume unul dintre cele mai tari personaje de desene animate din istorie. De fapt, Popeye era desenat încă din anul 1919, dar abia atunci a trecut în prim-plan și a prins atât de bine la public, încât a devenit personaj principal.

Popeye Marinarul din viaţa reală

Frank Fiegel s-a născut în Polonia, pe 27 ianuarie 1868 și a emigrat în SUA, locuind în Chester, Illinois. Aici l-a cunoscut pe Elzie Crisler Segar, devenind sursă de inspiraţie pentru artist.

Lucra cu ziua prin port, dar, pentru că era un marinar experimentat, a ajuns să fie angajat de către căpitanii de vas.

Avea obiceiul de a boxa cu mâinile goale și, în ciuda faptului că avea puțin peste 1,60 m, îşi învingea toți adversarii.

Americanii l-au botezat „Rocky”, însă pentru că avea un ochi mai mic și unul mai mare,  primit porecla „Pop-Eye”, care a devenit „Popeye”.

„Avea o putere extraordinară. Asta în ciuda faptului că nu se mai afla la prima tinerețe și că fuma mult. Tot timpul era zărit cu un tricou dungat, șapcă pe cap, iar în colțul gurii avea mereu o pipă. Avea o inimă senzațională. Mereu sărea să te ajute și iubea, la nebunie, copiii”, își aducea aminte Segar, cu care Fiegel era vecin în orășelul de pe Mississippi.

O fotografie rară cu Frank ”Rocky” Fiegel, sursa de inspiraţie pentru celebrul personaj de desene animate Popeye Marinarul

„Într-o zi, tot portul vuia că micuțul Frank s-a luat la ceartă cu un uriaș pe care l-a învins în doi timpi și trei mișcări. Așa că el a fost sursa de inspirație pentru Bluto. Acesta a devenit veşnicul rival al lui Popeye, care a apărut în anul 1932”, scria Segar, despre Popeye cel adevărat.

Elzie Segar s-a stins în anul 1938, la doar 43 de ani, măcinat de leucemie și de o boală a ficatului, în timp ce Frank ”Rocky” Fiegel, Popeye din viaţa reală, a murit după cel de-Al Doilea Război Mondial, pe 24 martie 1947, la aproape 80 de ani.

În schimb, despre Popeye cel adevărat nu se ştie dacă el chiar consuma cantităţi imense de spanac, care să îi dea putere.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dragoș Pîslaru: Decizie finală pe cererea de plată nr. 3 din PNRR: am reușit să recuperăm 350,7 mil. euro
Digi24
Haos pe Aeroportul Otopeni la revenirea Dianei Șoșoacă în țară, după ce Parlamentul European i-a ridicat imunitatea
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit pe Valea Prahovei! Medicii nu au mai putut face nimic
Prosport.ro
Raluca Zenga a atras toate privirile cu apariția ei. La 44 de ani, arată spectaculos: „Superbă!”
Adevarul
Marea păcăleală a șoferilor: de ce sunt mai multe accidente vara decât iarna? Luna în care riscul de impact este maxim
Mediafax
Bolojan: Primul contract finanțat din SAFE, semnat la Suceava pentru A7
Click
Realitatea dură din Bulgaria după trecerea la moneda euro: „Prețurile sunt ca în Germania, nu și salariile. Acum ai nevoie de două slujbe”
Digi24
Rusia va extrăda în România unul dintre cei mai căutați infractori, aflat pe lista Most Wanted. Cine este Vasile Rodideal
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A fost găsit mort în București. Avea doar 27 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Daniela Crudu de când s-a retras din tv. Cum arată acum fosta asistentă tv! Fanii au rămas uimiți: „Și când te gândești ce frumoasă a fost Cruduța”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Descopera.ro
Surpriză! Cum ne ajută berea sănătatea?
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
Inteligența Artificială, tot mai prezentă în deciziile de politică monetară