Prima pagină » Actualitate » Primăria condusă de Clotilde Armand a primit amendă 160 de mii de lei de la Garda de Mediu pentru că nu a luat măsurile de salubrizare în sector

Primăria condusă de Clotilde Armand a primit amendă 160 de mii de lei de la Garda de Mediu pentru că nu a luat măsurile de salubrizare în sector

Primăria condusă de Clotilde Armand a primit amendă 160 de mii de lei de la Garda de Mediu pentru că nu a luat măsurile de salubrizare în sector

Primăria sectorului 1, condusă de Clotilde Armand, a fost amendată de către Garda de Mediu cu suma de 160 de mii de lei pentru că nu a luat măsurile de salubrizare în sector.

Garda de Mediu a amendat primăria sectorului 1 pentru că „nu a luat măsurile de salubrizare a sectorului 1 și nu a prezentat documente privind respectarea legislației de mediu”, potrivit unui comunicat transmis, miercuri, de Garda Națională de Mediu.

Primăria condusă de Cotilde Armand a primit două sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 160.000 lei.

Două sancțiuni contravenționale în valoare totală de 70.000 lei  au fost date și operatorului de salubritate din sectorul 1, „pentru nerespectarea condițiilor impuse în Autorizația de Mediu”.

Clotilde Armand spunea săptămâna trecută că amenzile sunt „fake news”

Controalele Gărzii de Mediu au avut loc în perioada perioada 02-15.06.2021, iar săptămîna trecută, când a apărut informația că primarăia sectorului 1 a fost amendată, Clotilde a precizat pe pagina sa de Facebook că „este fake news”.

„Informația apărută în spațiul public, potrivit căreia Primăria Sectorului 1 a fost amendată cu 200.000 de lei de Garda de Mediu, este falsă”, afirma Clotilde Armand săptămâna trecută.

Totodată, și Primăria sectorului 6 a fost amendată. A primit o sancțiune contravențională în valoare de 50.000 lei pentru „nerespectarea măsurilor privind salubrizarea amplasamentului și neamenajarea  spațiilor verzi”, potrivit comunicatului transmis de Garda de Mediu.

„În perioada 02-15.06.2021, Garda Națională de Mediu (GNM) a verificat modul în care primăriile de sector din Municipiul București și societățile de salubritate cu care acestea au încheiate contracte au asigurat salubrizarea la nivelul Capitalei”, se arată în comunicat.

Potrivit sursei citate, în timpul  verificărilor, comisarii de mediu au constatat următoarele nereguli:

  • la nivelul Municipiului București, nu a fost implementat Planul Municipal de Gestiune a Deșeurilor, conform Legii nr. 211/2011 privind regimul deșeurilor;
  • nu este implementat instrumentul „plătește pentru cât arunci”, conform Legii nr. 211/2011 privind regimul deșeurilor;
  • nu au fost încheiate contracte cu organizații care pun în aplicare obligațiile privind răspunderea extinsă a producătorilor de ambalaje (OIREP), în vederea raportării trasabilității deșeurilor de ambalaje, astfel încât țintele anuale de reciclare ale producătorilor să fie atinse, conform OUG 74 din 2017;
  • nu sunt actualizate contractele de delegare cu operatori care administrează depozite de deșeuri, conform Legii 101 din 2006, privind serviciul de salubrizare a localităților;
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Terapiile de conversie pentru persoanele LGBT+ ar putea fi interzise în Anglia și Țara Galilor