Prima pagină » Actualitate » Proiecte de aproape 300 de milioane de lei, aprobate la Primăria Capitalei pentru patru spitale din București

Proiecte de aproape 300 de milioane de lei, aprobate la Primăria Capitalei pentru patru spitale din București

Proiecte de aproape 300 de milioane de lei, aprobate la Primăria Capitalei pentru patru spitale din București

Consiliul General al Municipiului București (CGMB) a aprobat, joi, patru proiecte care prevăd investiții de peste 1,4 miliarde de lei (peste 286 de milioane de euro) la patru spitale importante din Capitală, respectiv „Victor Gomoiu”, „Alexandru Obregia”, „Sfânta Maria” şi Filantropia. Banii ar urma să fie obținuți prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).

Unul dintre proiectele aprobate joi de CGMB stipulează aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru înființarea unui „centru de excelenţă în oncopediatrie în cadrul Spitalului Clinic de Copii Dr. Victor Gomoiu”, se arată în proiectul de hotărâre.

Potrivit proiectului, valoarea totală a investiţiei este de 327 de milioane de lei, cu tot TVA.

Centrul de tratament ar urma să aibă un regim de înălţime -2S+P+5E.

„Se va asigura consultarea, evaluarea şi diagnosticarea lunară pentru circa 1.000 de copii bolnavi de cancer, iar pentru diversele proceduri medicale oncopediatrice, 6.000 de copii bolnavi anual, în spaţii moderne amenajate special”, se arată în proiectul votat joi.

Centru de transplant multi-organ în cadrul Spitalului Clinic „Sfânta Maria”

Al doilea proiect prevede amenajarea unui centru de psihiatrie pediatrică, care să funcționeze în incinta Spitalului Clinic de Psihiatrie „Prof. Dr. Alexandru Obregia”, cu o valoare de peste 60 de milioane de lei.
Al treilea proiect votat joi în CGMB prevede realizarea unui centru de transplant multi-organ în cadrul Spitalului Clinic „Sfânta Maria”.

Indicatorii tehnico-economici pentru acest proiect sunt în valoare de peste 610 milioane de lei.
De asemenea, s-a votat un proiect care prevede extindere Spitalului de Obstetrică şi Ginecologie Filantropia, prin construirea unui corp nou de clădire. Valoarea totală a investiţiei este estimată la 453 de milioane de lei, cu tot cu TVA.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mecanismul EastInvest, de sprijin pentru România și alte 8 țări din UE, lansat joi la Bruxelles
Digi24
Un primar avertizează că reforma lui Bolojan poate fi fentată. Care este trucul legal găsit de edili pentru a nu tăia posturi
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Cât costă o garsonieră de 11 metri pătrați din Cluj-Napoca: are baia pe casa scării
Mediafax
UNJR îi cere președintelui Nicușor Dan să retrimită în Parlament legea privind pensiile magistraților. Acuzații pentru premierul Ilie Bolojan
Click
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Ruxandra Luca a fost PĂRĂSITĂ de iubitul chirurg! Încă o lovitură, după ce Antena 1 S-A DEZIS de ea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum fosta iubită a lui Ioan Neculaie, fostul patron de la FC Brașov! A dispărut din lumina reflectoarelor, dar nu a renunțat la pozele incendiare: „Am luat așa o pauză”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
VIDEO - Titi Aur explică de ce o mașină ieftină poate însemna risc mai mare
Descopera.ro
Forțe cosmice bizare, detectate pe o planetă din apropiere!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
ADN-ul antic dezvăluie că ultimii vânători-culegători ai Europei au supraviețuit mai mult timp decât se credea