Prima pagină » Actualitate » Proteste de stradă la VALENCIA: 25.000 de spanioli au scandat împotriva autorităților!

Proteste de stradă la VALENCIA: 25.000 de spanioli au scandat împotriva autorităților!

Proteste de stradă la VALENCIA: 25.000 de spanioli au scandat împotriva autorităților!

Mai bine de 25.000 de oameni au ieșit, din nou, pe străzile din Valencia, sâmbătă, 1 februarie, pentru a protesta împotriva modului de gestionare a inundațiilor letale care au afectat puternic sud-estul Spaniei în toamna anului trecut.

S-a scandat „Mazon, demisia!”, cu trimitere directă la liderul conservator al regiunii Valencia, Carlos Mazon, din partea Partidului Popular.

Inundațiile din Spania au făcut 232 de morți

Adunați în capitala regiunii grav afectate de inundațiile din 29 octombrie, care au făcut 232 de morți și trei dispăruți, 25.000 de manifestanți au cerut plecarea din funcție a lui Carlos Mazon.

Această a patra manifestație de la inundații a atras mai puține persoane decât precedentele, cele din 9 și 30 noiembrie adunând 130.000, respectiv 100.000 de oameni. La 29 decembrie au participat în jur de 80.000 de oameni.

Sinistrații acuză autoritățile regionale că nu a avertizat locuitorii cu suficient timp înainte de pericolul ploilor torențiale, în ciuda alertei date foarte devreme dimineața de agenția națională de meteorologie din Spania.

De asemenea, ei critică autoritățile pentru că au întârziat distribuirea ajutoarelor.

Guvernul central a promis că va debloca 16,6 miliarde de euro pentru a ajuta comunitățile afectate, victimele și companiile.

Carlos Mazon și prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez s-au acuzat reciproc de proasta gestionare în urma dezastrului.

CITEȘTE ȘI:

Nivelul mărilor și oceanelor ar putea crește cu până la 1,9 METRI până în anul 2100, avertizează cercetătorii

Fenomenele METEO extreme, sub lupa Forumului Economic Mondial de la Davos. Fost expert ONU: „Marii poluatori trebuie să ajute țările afectate”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Cu cât a fost amendată o persoană care a trezit cu sirena unui vapor un urs polar care dormea într-un arhipelag norvegian
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
Expert spaniol în longevitate: „Nu aș recomanda aceste trei fructe nici celui mai mare dușman al meu”
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
De ce a lipsit Nicușor Dan de la ceremoniile de Ziua Marinei. Explicațiile consilierului prezidențial Eugen Tomac
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Simone Tempestini, aproape de PODIUMUL european la raliuri! Cum s-a descurcat românul în Raliul Cehiei?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ai probleme cu somnul într-un loc nou? De vină este „efectul primei nopți”