Prima pagină » Actualitate » Radicalizarea deținuților din închisorile românești, monitorizată de autorități. Sunt vizați condamnații care împart celulele cu pușcăriași din Orientul Mijlociu (EXCLUSIV)

Radicalizarea deținuților din închisorile românești, monitorizată de autorități. Sunt vizați condamnații care împart celulele cu pușcăriași din Orientul Mijlociu (EXCLUSIV)

Radicalizarea deținuților din închisorile românești, monitorizată de autorități. Sunt vizați condamnații care împart celulele cu pușcăriași din Orientul Mijlociu (EXCLUSIV)

Angajații din sistemul penitenciar, care îi păzesc pe deținuți în mod direct și intră des în contact cu aceștia, au fost antrenați să observe imediat dacă vreunul dă semne de radicalizare și ar putea reprezenta un pericol de natură teroristă. Vizați în mod special sunt condamnații care împart aceleași celule cu pușcăriași care provin din Orientul Mijlociu.

Amploarea pe care o luaseră atacurile teroriste din Europa, comise de fanaticii musulmani care juraseră credință ISIS nu au lăsat indiferente autoritățile din România.

Pentru că mulți dintre teroriștii europeni s-au radicalizat în închisoare, după ce, inițial, s-au convertit la religia islamică, reprezentanții Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) au demarat un program pentru instruirea angajaților în așa fel încât să poată identifica un deținut cu potențial terorist încă de la primele semne de radicalizare.

Ca urmare, potrivit unor surse din cadrul ANP, la cursuri au participat, în special, polițiștii de penitenciare care fac serviciul de pază și care intra cel mai des în contact cu persoanele încarcerate.

Sunt monitorizați deținuții care împart celulele cu infractori din Orientul Mijlociu

Aceștia supraveghează cu atenție sporită condamnații care stau în aceleași celule cu deținuți proveniți din Orientul Mijlociu dar în special pe cei care se convertesc la islam, încep să citească literatură de religioasă, își procură costume specifice credincioșilor musulmani ori încep să vorbească despre martiri, mujahedini, sharia și despre Occident ca și cum ar fi principalul dușman al lumii musulmane, în frunte cu SUA.

Totuși, cu toate că, spun sursele citate, au existat cazuri de deținuți care au ales să convertească la islam, în mediul penitenciar românesc nu a existat vreun condamnat care ar fi dat semne de radicalizare, sau cel puțin care să facă obiectul unui raport scris.

Sursele citate au mai afirmat că, cel puțin în închisorile din România, a existat un singur caz, în care un deținut ar fi plănuit, cu ani în urmă, un atac cu o sticlă incendiară. Totuși, așa zisul atentat a fost dejucat din fașă și nu s-a bazat, în niciun fel, pe criterii religioase.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tudorel Andrei, președintele INS, despre marile provocări ale societății actuale, cum se calculează PIB-ul și inflația. „De multe ori nu vedem, dar România a crescut enorm”
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Ce a făcut premierul Bolojan după ordonanțele de ieri. A fugit câteva ore din București pentru
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan se întâlnește joi, la Bruxelles, cu Ursula von der Leyen. Agenda discuțiilor
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
BREAKING | Un concurent de la Survivor 2026 riscă ani grei de închisoare. Pentru ce este anchetat
Ce se întâmplă doctore
Nu o mai recunoști! Cum arăta Ramona Olaru când a debutat în televiziune. Era brunetă și purta ochelari de vedere
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Pățania unui român care a întâlnit un alt român la bordul unui avion