Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Raed Arafat: 26 de pompieri răniți după a doua explozie de la Crevedia, unul în stare gravă/ PERICOL pentru încă o explozie

VIDEO | Raed Arafat: 26 de pompieri răniți după a doua explozie de la Crevedia, unul în stare gravă/ PERICOL pentru încă o explozie

Mara Răducanu

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), a susținut o declarație de presă, la Crevedia, în care a anunțat că există pericol să se producă o a treia explozie. El a precizat că în total 33 de persoane sunt rănite – 7 persoane în prima explozie și 26 de pompieri în a doua. O persoană a decedat.

„A fost anunțat la 18.50, o explozie la stația GPL din Crevedia. Au fost mobilizate forțe de la Dâmbovița și București, și pe partea de incendii și pe partea medicală. Inițial, erau anunțate 6 persoane civile afectate, iar o persoană a suferit stop cardiac, dar necorelată cu incendiul, ci pe fond de panică.

În urma celei de-a doua explozii, în jur de 26 de pompieri au fost răniți din care unul grav, restul cu arsuri dar fără să necesite a fi intubați. Suntem în legătură cu ministrul Predoiu și ministrul Rafila. Evaluăm situația răniților și ce locuri sunt. S-a discutat pentru evacuarea pacienților în alte țări, dacă va fi nevoie. Patru locuri pentru pacienți critici există în București, să vedem câte găsim în restul țării. Vedem dacă transferăm în străinătate„, a precizat Raed Arafat. (Mai multe informații AICI)

„S-a explicat populației, în zona imediat limitrofă a fost populația evacuată”

„Ca de obicei, a fost greu de controlat populația. Colegii de la poliție și jandarmerie au ajutat la îndepărtarea populației, pentru că toată lumea voia să meargă în propria casă în zona incenediului și aest lucru a fost interzis. La acest moment, colegii vor continua să încerce să controleze situația”, a mai punctat Raed Arafat.

În ceea ce privește o explozie ulterioară, acesta a spus că: „întotdeauna acest scenariu există. Orice incendiu când ai cisterne în zonă, există. Din cauza asta se răcesc, din cauza asta au fost aduși roboții, ca să poată cu apă să-i răcească. Nu întotdeauna se reușește. Aici, colegii de la pompieri știu”, a conchis șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU).

Planul alb în spitalele din București

Răniții din explozia de la Crevedia, Dâmbovița, sunt transportați la spitalele din București, acolo unde a fost instituit planul alb, o situație în care medicii medicii și asistentele vin de acasă pentru a elibera locuri pentru victime. Totodată, pompierii au amenajat un spital mobil la fața locului, dar și o ambulanță de victime multiple. Potrivit lui Raed Arafat, 26 de pompieri au fost răniți în cea de-a doua explozie.

Spitalele de urgență din București se pregătesc să primească persoanele rănite în exploziile de la Crevedia.  Două persoane rănite ar putea fi duse la Spitalul ”Bagdasar-Arseni”.

”Teoretic, vor aduce doi pacienți. Noi am pregătit două paturi, pentru că atâta puteam în momentul de față. Avem două paturi disponibile în unitatea de arși”, a spus dr. Florian Bica, purtător de cuvânt al Spitalului ”Bagdasar-Arseni”, pentru Gândul.

O nouă explozie a avut loc la Crevedia, în urmă cu câteva minute

O nouă explozie a avut loc, în această seară, în jurul orei 21.00, la Crevedia. Cinci pompieri au fost răniți și au primit îngriiri medicale la fața locului. Imaginile cu noua explozie au fost surprinse de reporterii Gândul.

Reamintim că explozie puternică – urmată de un incendiu – s-a produs, sâmbătă după-amiază, în jurul orei 18:15, la o stație GPL din Crevedia, județul Dâmbovița. În urma deflagrației, cinci persoane au fost rănite, potrivit  Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române.

La fața locului se află și secretarul de stat Raed Arafat

Acesta a luat legătura cu toate echipele de intervenție din cele trei județe și a precizat că va transmite informațiile oficiale printr-o declarație de presă, după ce situația va fi stabilizata și va avea toate datele.

Robotul adus la fața locului a fost ghidat în apropiere de stația GPL pentru a monitoriza zona. Pericolul este foarte mare și pentru salvatorii aflați la fața locului.

CITIȚI ȘI:

UPDATE | Explozie puternică, la o stație GPL din Crevedia. A fost activat Planul Roșu de Intervenție / Un mort și mai mulți răniți (VIDEO)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate