Prima pagină » Actualitate » Război în Orientul Mijlociu, ziua 584. Negocieri „utile” și „încurajatoare” pe tema nucleară între Iran și SUA

Război în Orientul Mijlociu, ziua 584. Negocieri „utile” și „încurajatoare” pe tema nucleară între Iran și SUA

Război în Orientul Mijlociu, ziua 584. Negocieri „utile” și „încurajatoare” pe tema nucleară între Iran și SUA

Statele Unite și Iranul au finalizat, duminică, la Muscat, în Oman, un al patrulea ciclu de negocieri pe tema nucleară, fără a anunța un progres, dar manifestând un optimism prudent, relatează AFP.

Într-un context de opoziție tot mai mare din partea Statelor Unite față de îmbogățirea uraniului de către Iran, ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, și emisarul american pentru Orientul Mijlociu, Steve Witkoff, au avut o nouă serie de discuții prin intermediul Omanul, mediator în negocieri.

Aceasta a avut loc înaintea unei vizite în Orientul Mijlociu a președintelui american Donald Trump, care va merge în Arabia Saudită, Qatar și Emiratele Arabe Unite între 13 și 16 mai.

„Discuții dificile, dar utile”

„Cel de-al patrulea ciclu de negocieri indirecte între Iran și Statele Unite s-a încheiat. Discuții dificile, dar utile pentru a înțelege mai bine pozițiile fiecărei părți și pentru a găsi modalități rezonabile și realiste de a depăși divergențele”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe iranian, Esmaeil Baqha.

„Suntem încurajați de rezultatele discuțiilor de astăzi și așteptăm cu nerăbdare următoarea noastră întâlnire, care va avea loc într-un viitor apropiat”, a declarat un înalt oficial american sub acoperirea anonimatului. Potrivit acestuia, discuțiile, „care au fost din nou directe și indirecte, au durat mai mult de trei ore”.

Șeful diplomației iraniene, Abbas Araghchi, a afirmat că a patra rundă de negocieri a fost „mai serioasă” decât precedenta – „Negocierile au fost mult mai serioase și mai explicite decât cele trei cicluri anterioare”, a declarat el pentru televiziunea de stat iraniană. El a adăugat că „problemele au fost discutate în detaliu” și a remarcat că negocierile „avansează”.

În același timp, Araghci a reafirmat că țara sa va continua să îmbogățească uraniul, dar a subliniat că ar putea fi deschisă la limitarea nivelului: „Procesul de îmbogățire trebuie să continue. Nu există loc pentru un compromis. Totuși, Iranul ar putea fi deschis la limitarea ratei de îmbogățire pentru a ajuta la restabilirea încrederii”.

Chiar înainte de negocieri, Araghchi a reafirmat că dreptul țării sale de a îmbogăți uraniu nu este negociabil.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman