Hamas a anunțat că este dispusă să „se angajeze imediat” în negocieri privind punerea în aplicare a unui acord de încetare a focului în Fâșia Gaza. În ultimele 24 de ore, arată Apărarea Civilă palestiniană, ofensiva israeliană a ucis 52 de persoane, după cum scrie AFP.
Anunțul Hamas apare înaintea unei vizite de luni, la Washington, a premierului Benjamin Netanyahu, care merge pentru a se întâlni cu președintele american Donald Trump.
Liderul de la Casa Albă face presiuni pentru un armistițiu în Fâșia Gaza, regiune devastată de aproape 21 de luni de război.
„În urma consultărilor interne și cu alte forțe palestiniene”, mișcarea islamistă palestiniană a făcut cunoscut într-un comunicat de presă că este „dispusă să se angajeze imediat și serios într-o rundă de negocieri privind mecanismul de punere în aplicare a unei propuneri de armistițiu” lansată de Washington și care i-a fost transmisă prin medierea Qatarului și Egiptului.
Potrivit unei surse palestiniene apropiate discuțiilor, „propunerea include un armistițiu de 60 de zile”, în care Hamas ar elibera jumătate dintre ostaticii israelieni încă în viață în schimbul eliberării unor prizonieri palestinieni închiși în Israel.
Jihadul Islamic, principala mișcare palestiniană aliată a Hamas, a susținut în principiu negocierile. Într-un comunicat, a afirmat că dorește „să se meargă spre un acord”, solicitând în același timp „garanții suplimentare” pentru a se asigura că „Israelul nu își va relua agresiunea odată ce ostaticii vor fi eliberați”.
Armata israeliană și-a continuat vineri ofensiva în Fâșia Gaza asediată și înfometată, Apărarea Civilă raportând 52 de palestinieni uciși în atacuri aeriene, bombardamente și focuri de armă, dintre care 11 în apropierea centrelor de ajutor umanitar.
Având în vedere restricțiile impuse de Israel presei, AFP anunță că nu a fost în măsură să verifice informațiile oferite de Apărarea Civilă din Gaza.
CITEȘTE ȘI: