Prima pagină » Actualitate » RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.189. Premierul Finlandei: „Fără forță, Putin nu va încerca să găsească o soluție”

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.189. Premierul Finlandei: „Fără forță, Putin nu va încerca să găsească o soluție”

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.189. Premierul Finlandei: „Fără forță, Putin nu va încerca să găsească o soluție”

Războiul din Ucraina a intrat marți, 27 mai 2025, în a 1.189-a zi, iar GÂNDUL vă prezintă principalele evenimente din țara vecină.

Comunitatea internațională trebuie să exercite mai multă presiune asupra președintelui rus Vladimir Putin pentru ca el să înceapă să negocieze un armistițiu în Ucraina, a cerut premierul Finlandei, citat de AFP.

Finlanda are o frontieră comună cu Federația Rusă de 1.340 km

Petteri Orpo, a cărui țară are o frontieră comună cu Federația Rusă de 1.340 km, consideră că, „fără forță, Putin nu va încerca să găsească o soluție. De aceea noi avem nevoie de mai multă presiune asupra lui”.

Comunitatea internațională trebuie să se angajeze asupra unor „sancțiuni, unui ajutor militar pentru Ucraina, mai mult ajutor militar, un sprijin politic, tot ceea ce putem noi pentru a ajuta Ucraina să respingă Rusia”, a adăugat premierul finlandez, în marja unei reuniuni a prim-miniștrilor țărilor nordice, care are loc în Finlanda.

Orpo a făcut aceste declarații după ce Rusia a întreprins cel mai mare atac al său cu drone asupra Ucrainei în noaptea de duminică spre luni, potrivit Kievului. Donald Trump l-a calificat pe Vladimir Putin drept „complet nebun” și a avertizat că Moscova riscă noi sancțiuni dacă își va continua bombardamentele.

La rândul său, premierul Norvegiei, Jonas Gahr Store, a declarat că până acum nu există niciun semn din partea Rusiei că ar dori un armistițiu în Ucraina – „Nu am văzut niciun indiciu în acest sens, din nefericire. Sper că aceasta va face SUA să fie mai explicite și să facă mai multă presiune, fără să se retragă”.

El a adăugat că aceste atacuri demonstrează „lipsa de dorință a lui Putin de a se angaja serios într-un armistițiu sau negocieri de pace”.

Explicațiile Rusiei pentru loviturile masive

Dmitri Peskov a declarat că ultimele atacuri cu drone și rachete asupra Ucrainei, cele mai puternice înregistrate până acum, reprezintă o reacție la atacurile Kievului asupra infrastructurii ruse.

„Am văzut cum ucrainenii ne-au lovit infrastructura socială, infrastructura pașnică. Aceasta este o lovitură de răspuns. Este o lovitură împotriva instalațiilor militare, a obiectivelor militare”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului.

În ultimele trei nopți Rusia a lansat asupra Ucrainei cel mai amplu atac cu drone și rachete de la începutul războiului, au transmis forțele aeriene ucrainene.

Numai duminică noapte Rusia a lansat 355 de drone și nouă rachete de croazieră, o creștere față de recordul anterior, de 298 de drone și 69 de rachete lansate în noaptea de sâmbătă spre duminică.

CITEȘTE ȘI:

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1117. Macron anunță că nu are nevoie de permisiunea Rusiei pentru a trimite „câteva mii de soldați” pe front

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ȘOC! Băsescu, atac la Miruță după incidentele cu drone: Ministrul Apărării să nu se mai bage
Digi24
Circa 1.000 de drone cu inteligență artificială urmau să atace aeroporturile din Moscova, fără control uman
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Prosport.ro
FOTO. Florin Prunea și iubita lui, în costum de baie, la piscină! Imaginile verii
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
Mediafax
ULTIMA ORĂ! CCR a motivat decizia privind „amendamentul Fritz"
Click
Doi americani au petrecut 72 de ore în București! Ce i-a impresionat cel mai mult în Capitală: „Aici mă simt cel mai bine”
Digi24
La ce vârstă te poți pensiona, în funcție de data nașterii. Cum verifici luna și anul în care poți depune dosarul
Cancan.ro
Costel Caran, ridicat de Poliție după ce a făcut scandal la Argentine! Imaginile unei scene ca-n filme
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unul dintre cele mai cunoscute SUV-uri Hyundai intră într-o nouă eră. Cum va arăta viitoarea generație
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Vlad Ţepeş, unul dintre cele mai controversate personaje din istoria Românilor