Prima pagină » Actualitate » RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.228. Atac masiv cu drone asupra regiuni ruse Leningrad. Ținta: orașul lui Putin, Sankt Petersburg!

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.228. Atac masiv cu drone asupra regiuni ruse Leningrad. Ținta: orașul lui Putin, Sankt Petersburg!

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1.228. Atac masiv cu drone asupra regiuni ruse Leningrad. Ținta: orașul lui Putin, Sankt Petersburg!
Atac masiv al rușilor în Ucraina / Sursa FOTO: Profimedia

Războiul din Ucraina a intrat sâmbătă, 5 iulie 2025, în a 1.228-a zi, iar GÂNDUL vă prezintă principalele evenimente din țara vecină.

Autoritățile ruse susțin că sistemele de apărare aeriană au doborât zeci de drone lansate de Ucraina, două dintre ele fiind interceptate în apropierea orașului Sankt Petersburg.

Conform Reuters, sistemele de apărare aeriană ale Rusiei au doborât zeci de drone ucrainene în mai multe regiuni ale țării, a anunțat sâmbătă dimineață guvernatorul regiunii Leningrad, Alexander Drozdenko.

Potrivit acestuia, două drone au fost neutralizate în districte diferite, la sud de Sankt Petersburg, al doilea oraș ca mărime din Rusia.

Oficialii ruși nu au oferit detalii suplimentare despre pagube materiale sau victime.

Super-arma dezvoltată de ruși

În altă ordine de idei, compania rusă LazerBruzz anunță că a testat cu succes un sistem laser pentru distrugerea dronelor, într-un poligon din nord-vestul țării.

„Sistemul laser pentru protecția infrastructurii critice împotriva atacurilor cu drone a fost testat cu succes într-unul din poligoanele din nord-vestul Rusiei. În timpul testului am arătat distrugerea unui model static al unei baterii de dronă FPV la o distanță de 500 de metri. Acestuia i-a luat aproximativ o secundă de impact direct”, a indicat reprezentantul companiei.

Potrivit purtătorului de cuvânt al companiei ruse, pentru a distruge motorul unui drone de acest tip ar fi nevoie de doar 0,2 secunde.

Puterea sistemului testat a fost de trei kilowați, dar există deja o versiune mai puternică, de 80 de kilowați, ce ar fi utilizată pentru a proteja instalațiile critice ale economiei ruse.

Compania a mai informat că noul lase va fi verificat și în luptă, în războiul din Ucraina, pe parcursul anului în curs.

CITEȘTE ȘI:

RĂZBOI în Ucraina, ziua 1117. Macron anunță că nu are nevoie de permisiunea Rusiei pentru a trimite „câteva mii de soldați” pe front

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Toate măsurile pentru reducerea prețului la motorină
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
FOTO. Fosta ospătăriță vinde imagini cu corpul ei. Cum arată acum sportiva
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
60% dintre judecătorii federali din SUA folosesc tot mai mult Inteligența Artificială ca să redacteze hotărâri sau să îi ajute în audieri, deși știu că este nesigură
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?