Prima pagină » Actualitate » Razii de amploare în Ilfov. 18 șoferi au rămas fără PERMIS de conducere

Razii de amploare în Ilfov. 18 șoferi au rămas fără PERMIS de conducere

Razii de amploare în Ilfov. 18 șoferi au rămas fără PERMIS de conducere

18 șoferi au rămas fără permis de conducere, noaptea trecută, după o acţiune de amploare a oamenilor legii în Ilfov. Chiar dacă raziile sunt tot mai dese în ultima perioadă, conducătorii auto par să nu dea importanță sancţiunilor poliţiştilor.

Noaptea trecută, poliţiştii de la rutieră au amendat aproximativ 160 de şoferi. Sancțiunile au fost în valoare totală de peste 45.000 de lei. Oamenii legii au depistat patru şoferi care au consumat substanţe interzise şi doi care conduceau fără să deţină permis.

Unul dintre șoferi, care a fost depistat pozitiv la substanţe interzise, s-a scuzat în fața oamenilor legii spunând că face un tratament.

„Singura chestie pe care o fac este un tratament de păr. Acum, dacă cumva, prin asta putea să iasă substanţa care mi-a ieşit, vom vedea”, a spus șoferul potrivit Observator News.

Tânărul a fost dus la spital pentru prelevare de probe biologice pentru a se stabili dacă a consumat sau nu droguri înainte de a conduce.

Legea Anastasia este adusă în atenția șoferilor

La începutul lunii iulie a intrat în vigoare Legea Anastasia, după ce, în urmă cu un an, o fetiţă de patru ani a fost ucisă cu mașina de o femeie care nu avea permis de conducere.

„Poliţiştii ilfoveni au adus la cunoştinţă, de asemenea, noile modificări aduse prin legea Anastasia, care se referă la faptul că, în cazul persoanelor care conduc sub influenţa alcoolului sau a substanţelor psihoactive şi au provocat accidente rutiere soldate cu decesul victimei, nu se poate dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere”, a precizat Florin Cătălin Bădiţă, IPJ Ilfov.

CITEȘTE ȘI:

SCHIMBĂRI în Codul Rutier. Șoferii riscă să rămână fără permis și să dea din nou examen

ȘOFERUL beat de 19 ani care a provocat tragedia de pe DN 1 în care au murit 3 tineri, arestat pentru 30 de zile. Riscă ani grei în spatele gratiilor

VIDEO | Postările BIZARE ale avocatei care l-a vizitat joi în arest pe șoferul drogat care a ucis doi tineri la 2 Mai: „Dacă ai omorât un om…”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Manchester City câștigă Cupa Angliei în fața celor de la Chelsea
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Cum au ajuns stele din altă galaxie să fie descoperite în Calea Lactee?