Prima pagină » Actualitate » România TV își cere SCUZE față de telespectatorii săi pentru că i-a dat posibilitatea liderului protestarilor de la Chișinău să-și exprime punctul de vedere: „Nu am fost și nu vom fi o platformă unde ideile putiniste să poată fi expuse”

România TV își cere SCUZE față de telespectatorii săi pentru că i-a dat posibilitatea liderului protestarilor de la Chișinău să-și exprime punctul de vedere: „Nu am fost și nu vom fi o platformă unde ideile putiniste să poată fi expuse”

România TV își cere SCUZE față de telespectatorii săi pentru că i-a dat posibilitatea liderului protestarilor de la Chișinău să-și exprime punctul de vedere: „Nu am fost și nu vom fi o platformă unde ideile putiniste să poată fi expuse”

Postul de știri România TV și-a cerut scuze față de telespectatorii săi, miercuri, prin intermediul unui comunicat, pentru că i-a dat posibilitatea liderului protestarilor de la Chișinău, Marina Tauber, să-și exprime punctul de vedere.

„România TV nu a fost și nu va fi o platformă unde ideile putiniste să poată fi expuse, nu împărtășește idei antidemocratice și destabilizatoare, iar pe viitor vor fi aplicate criterii mult mai stricte în selectarea invitaților”, au transmis reprezentanții postului.

Aceștia au catalogat drept o gravă și regretabilă eroare faptul că, în data de 28 februarie, în emisiunea „Punctul culminant”, i s-a dat posibilitatea de a-și exprima punctul de vedere liderului protestarilor de la Chișinău, Marina Tauber.

„Deși abordarea realizatorului și a invitaților a fost potrivnică ideilor expuse de către doamna Tauber, redacția România TV consideră că trebuie să-și ceară scuze telespectatorilor săi pentru prezența unui astfel de invitat în dezbaterile postului. Asigurăm publicul că România TV nu a fost și nu va fi o platformă unde ideile putiniste să poată fi expuse, nu împărtășește idei antidemocratice și destabilizatoare, iar pe viitor vor fi aplicate criterii mult mai stricte în selectarea invitaților și în ceea ce privește toleranța moderatorilor față de anumiți invitați și ideile lor”, se mai arată în comunicat.

România TV precizează, în continuare, că „este și va fi prin toți jurnaliștii săi și prin politica editorială promovată puternic atașată valorilor europene și euroatlantice”.

„Exprimând încă o dată regretul pentru această întâmplare, asigurăm toate entitățile interesate că astfel de situații nu se vor repeta”, se afirmă în finalul comunicatului.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani