Prima pagină » Actualitate » Satul din România cumpărat, în întregime, la prețul unui apartament! Are un singur locuitor

Satul din România cumpărat, în întregime, la prețul unui apartament! Are un singur locuitor

Satul din România cumpărat, în întregime, la prețul unui apartament! Are un singur locuitor
Satul din România cumpărat, în întregime, la prețul unui apartament! Are un singur locuitor

V-ați gândit vreodată care este satul din România cumpărat, în întregime, la prețul unui apartament? Deși pare o situație bizară, aceasta este cât se poate de reală. Așezarea are un singur locuitor și 12 case părăsite!

Astăzi vă arătăm satul din România care a fost cumpărat, în întregime, în urmă cu câțiva ani și care are un singur locuitor. Este vorba despre o așezare regăsită la la granița judeţelor Hunedoara şi Alba. Așezarea din Munții Metaliferi a fost cumpărată de un om de afaceri, la prețul unui apartament. În urmă cu mai bine de patru decenii, satul Roșia a fost abandonat, odată cu apariția fabricilor din orașul Orăștie. Doar un singur bărbat nu a dorit să părăsească locul natal – un om în vârstă de 77 de ani, care a stat toată viața lui în Roșia.

Vezi și Comuna din România unde oamenii trăiesc neobișnuit de mult. Care este SECRETUL longevității lor

Vezi și CĂSUȚA din copac, povestea unui vis din copilărie construită de doi foști corporatiști în Prahova: „Am dorit să recreăm acea bucurie de odinioară”

Satul din România care a fost cumpărat în întregime: are 12 case și 300 de hectare de teren

Omul de afaceri Emil Părău este cel care a luat decizia de a cumpăra întregul sat la prețul de 80.000 de euro (400.000 de lei). Pentru că nu și-a dorit să se așterne praful timpului asupra așezării tradiționale, bărbatul a făcut această investiție. Și-a renovat casa părintească și, apoi, au început să apară oferte de vânzare din partea localnicilor. În 10 ani, a ajuns să dețină toate proprietățile din sat. Satul din România are 12 case și 300 de hectare de teren, arată Playtech.

Afaceristul nu doar că a cumpărat proprietățile din sat, ci a și investit sume considerabile pentru a-l transforma pentru un turism eco! Hunedoreanul a început să achiziționeze casă după casă începând cu anul 2003.

Nu este un caz singular, însă. În 2020, un milionar italian a cumpărat un sat întreg din județul Arad.

Sursă foto: Envato (caracter ilustrativ)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
MESAJE DE CRĂCIUN 2025. Urări speciale pentru prieteni, rude sau colegii de la serviciu