Prima pagină » Actualitate » Scenariu de coșmar în București, dacă Metrorex nu se înțelege cu sindicaliștii: „Metroul se OPREȘTE până la ora 16:00”

Scenariu de coșmar în București, dacă Metrorex nu se înțelege cu sindicaliștii: „Metroul se OPREȘTE până la ora 16:00”

Marian Artimon, lider de sindicat Metrorex, a spus în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București” că în cazul în care negocierile în ceea ce privește un nou Contract Colectiv de Muncă vor eșua, se vor demara procedurile pentru grevă. Cel mai sumbru scenariu pentru bucureșteni ar fi oprirea metroului până la ora 16:00, adică în prima partea a zilei.

Negocierile dintre sindicaliști și conducerea Metrorex sunt în continuare în impas.

„M-am întâlnit la Comisia de negociere a administrației Metrorex, condusă de doamna director general Mariana Miclăuș. Legea prevede că, în fiecare an, cu 60 de zile înainte de expirarea Contractului Colectiv de Muncă la nivel de societate se poate demara negocierea. USLM, în data de 31 iulie, a trimis o adresă către Metrorex să demarăm negocierile. Din păcate, la Metrorex nu s-a găsit timp. Am fost convocați începând cu 4 septembrie. S-au pierdut 35 de zile, perioadă în care se putea negocia”, a declarat Marian Artimon în emisiunea „Cu Gândul la București”.

Lider sindicat Metrorex: „Până joi trebuie să finalizăm negocierile”

Liderul de sindicat Metrorex a mai spus că în cazul în care nu se ajunge la o înțelegere până joi, 24 octombrie, se vor demara procedurile „de luptă sindicală”.

„Deși nu ne-am înțeles până la data de 1 octombrie, pentru a ne arăta buna-credință, USLM a prelungit negocierea până pe data de 14 octombrie inclusiv. Iar nu ne-am înțeles, pentru că Metrorex nu a reușit să-și cristalizeze ideile legate de ce își doresc să fie modificat în actualul Contract Colectiv de Muncă.

Am mandatat comisia USLM să negocieze până pe data de 24 octombrie, inclusiv. Asta înseamnă că până joi trebuie să  finalizăm negocierea și să găsim soluția. Altfel, vom trece la lupta sindicală, care prevede pichetări, mitinguri și, dacă nu ne înțelegem, facem greva de avertisment și greva propriu-zisă”, a explicat Marian Artimon.

Liderul de sindicat de la metrou a precizat și care ar putea fi scenariul unei greve.

Avem dreptul să facem o grevă, dar să lăsăm o treime din activitate. Vom închide la 04:00 dimineața, și vom deschide la orele 16:00”, a mai declarat Marian Artimon.

Acesta a mai spus că ultima grevă la metrou a avut loc în 2009, iar ce s-a întâmplat în 2021, când s-a oprit circulația, ar fi fost „o întrerupere voluntară a lucrului”.

Contractul de Muncă de la metrou a expirat la 1 octombrie

Contractul Colectiv de Muncă de la Metrorex a expirat la 1 octombrie 2024.

În paralel cu negocierea noului CCM, potrivit surselor Gândul, sindicaliștii au și următoarele cerințe:

  • condiții mai bune de muncă;
  • o mai bună finanțare;
  • angajarea de personal;
  • asigurări de serviciu și de sănătate.

„În condițiile în care pleacă foarte mulți oameni la pensie, sarcinile acestora sunt preluate de oamenii care rămân. Asta înseamnă muncă în plus, fără mai mulți bani. Presiune mai mare, ceea ce este foarte periculos pentru siguranța călătorilor. Dacă cei din conducere nu vor înțelege cerințele noastre, cu siguranță, la sfârșitul lunii octombrie, declanșăm proteste, se poate ajunge și la grevă”, spun sursele Gândul.

Ultima grevă la Metrorex a paralizat Bucureștiul

Sindicaliștii de la metrou au protestat și în 2023, în fața Guvernului, fiind nemulțumiți de prevederile Legii 296 / 2023, intrată în vigoare la 1 noiembrie 2023.

Ultima grevă generală la Metrorex a avut loc în martie 2021 și a creat un scandal imens, care a condus la excluderea lui Ion Rădoi din cadrul Sindicatului Liber din Metrou.

De la 1 noiembrie 2023, după  o creștere de 13%, salariul mediu brut la metrou este de 12.803 lei, iar cel net este de 7.490 de lei.

Întreaga emisiune cu Marian Artimon poate fi vizionată AICI:


CITEȘTE ȘI:

Ce salarii au angajații de la metrou. Președintele CA Metrorex: ”Veniturile nu sunt mici, pentru că au sporuri mari de subteran”

Pericol de grevă la metrou. Sindicaliștii și conducerea Metrorex nu se înțeleg pe noul Contract Colectiv de Muncă: „Mergem până la final”

Recomandarea video

Mediafax
Cine este Péter Magyar, omul ce l-ar putea îndepărta pe Orban de la putere și ar putea așeza Ungaria pe un traseu mai pro-european
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Ilie Bolojan vs. administrația locală. Motivele din spatele planurilor de debarcare a premierului: “De aici vine toată această dorință de schimbare”
Mediafax
Mesaje de Paște 2026. Cele mai frumoase urări și felicitări pe care le poți trimite celor dragi
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cercetătorii au creat o bacterie capabilă să distrugă tumorile de la interior