Prima pagină » Actualitate » Sebastian Burduja: „BUCUREȘTENII s-au săturat de această discuție despre candidatul X, candidatul Y. Vor să audă o discuție despre viziune”

Sebastian Burduja: „BUCUREȘTENII s-au săturat de această discuție despre candidatul X, candidatul Y. Vor să audă o discuție despre viziune”

Sebastian Burduja, președintele PNL București și unul dintre potențialii candidați la Primăria Capitalei, a declarat, vineri seara, că în coaliție se duc în continuare negocieri pentru a stabili cine va fi candidatul comun pentru această funcție. Liberalul spune însă că discuția în ceea ce privește alegerile locale ar trebui dusă pe proiecte pentru bucureșteni, nu pe cine va candida sau nu.

Întrebat, la Digi24, dacă sondajele interne ale Partidului Național Liberal îl plasează la 8% în preferințele electoratului, Burduja a afirmat că există și sondaje mai recente care indică o creștere a intenției de vot în cazul său.

„Sunt sondaje mai recente, în care aveam 16% și 18% – este sondajul de la INSCOP cred, în care într-o cursă cu Nicușor Dan sunt la un procent distanță de dânsul, în marja de eroare”, a spus Burduja.

Liderul liberal spune că bucureștenii vor să audă soluții la problemele cu care se confruntă, nu dezbateri cu privire la cine va candida la Primăria Capitalei.

„Bucureștenii vor să audă altceva. S-au săturat de această discuție despre candidatul X, candidatul Y, eu fiind unul dintre ei. Vor să audă o discuție despre viziune. Ce ne dorim de la orașul ăsta? De ce arată mai rău ca acum 4 ani? De ce se face praf în fiecare zi?. Eu am propus 5 soluții pentru termoficarea orașului, prin implementarea lor putem să scădem costul gigacaloriei la jumătate, deci întreținerea pentru bucureșteni să scadă la jumătate. Nu a reacționat niciunul din cei care îmi sunt presupuși contracandidați. Devine o discuție sterilă despre oameni, nu despre bucureșteni, despre politicieni, nu despre bucureșteni. Nu cred că asta se așteaptă de la noi”, a adăugat Burduja.

Burduja: „Am venit cu argumente pentru bucureșteni”

„E o poziție importantă, toată lumea este de acord cu asta. În coaliție e un calcul, e o negociere. Sondajele sunt o oglindă de moment (…) Eu mi-am prezentat public argumentele și am venit cu argumente pentru bucureșteni”, a mai spus Burduja, care este în prezent ministrul Energiei, adăugând că bucureștenii „pur și simplu vor o viață decentă” și că discuția ar trebui să fie despre proiecte, „despre cum le facem viața mai bună”.

La ședința coaliției de joi, liderii PSD și PNL nu au reușit să cadă de acord asupra candidatului la Primăria Capitalei. Vasile Dîncu, președintele Consiliului Național PSD, a declarat  că nu mai este pe listă niciunul dintre candidații despre care se vorbea până acum, dar că au apărut alți potențiali candidați pe care cele două partide să-i susțină împreună.

„Un candidat independent, care se află între PSD și PNL ar fi bun pentru asta”, a spus Dîncu.

El a adăugat că nu ar fi înțelept nici ca Gabriela Firea (PSD), nici ca Sebastian Burduja (PNL) să candideze la Primăria Capitalei, pentru că nu ar primi voturi de la electoratul celuilalt partid.

Citiți și: Sebastian Burduja: „Nicușor vrei să te bați cu Firea? Trebuie să mă bați pe mine înainte!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Un satelit cât o valiză ar putea detecta primul semnal cosmic dinaintea apariției stelelor