Prima pagină » Actualitate » Șefa ATI de la Spitalul Sf. Pantelimon și-a dat demisia din funcție. Care este motivul

Șefa ATI de la Spitalul Sf. Pantelimon și-a dat demisia din funcție. Care este motivul

Șefa ATI de la Spitalul Sf. Pantelimon și-a dat demisia din funcție. Care este motivul

Florina Pompilian, șefa ATI de la Spitalul Sf. Pantelimon din Capitală, implicat în cel mai mare scandal recent din domeniul sănătății, si- a înaintat demisia din funcție.

Surse medicale confirmă pentru Gândul că motivul demisiei este presiunea imensa creată de ancheta procurorilor privind decesele din unitatea medicală.

Potrivit informațiilor Gândul, în prezent, în secția ATI a Spitalului Sf Pantelimon au mai rămas șase medici de terapie intensivă, la 25 de paturi.Doi medici au concediu medical, două doctorițe sunt în arest  și unul este în concediu de îngrijire copil. Gărzile sunt suplinite de medici care au contract din afara spitalului până la începutul lunii septembrie.

Potrivit declarațiilor oficiale, șefa secţiei ATI de la Spitalul Pantelimon, Florina Pompilian, a demisionat din funcţie din motive personale și îşi va continua activitatea în cadrul instituţiei ca medic primar ATI

„În urma demisiei din poziţia de şef de secţie a doamnei doctor Florina Pompilian, conducerea secţiei de Anestezie şi Terapie Intensivă (ATI) a Spitalului Clinic de Urgenţă Sfântul Pantelimon a fost preluată de doamna doctor Cornelia Tîrîş, medic primar ATI cu o bogată experienţă în domeniu”, a declarat pentru purtătorul de cuvânt al spitalului, Fiorela Mitoiu, citată de Agerpres.

Potrivit sursei citate, obiectivele principale ale Corneliei Tîrîş din perspectiva de şef de secţie sunt „continuarea activităţii anestezice şi de terapie intensivă în cadrul instituţiei şi restabilirea încrederii în departamentul pe care îl conduce”.

Procurorii au realizat luni o percheziție informatică a telefonului doctoriței Maria Miron, în prezența acesteia, potrivit surselor Gândul.

Cele două doctorițe de la Spitalul Pantelimon, Miron Maria Alexandra şi Păiuș Mirela, sunt arestate pentru 30 de zile, fiind acuzate de omor calificat cu premeditare și tentativă de omor calificat.

Săptămâna trecută, Sorin Luca, șeful Corpului de Control al Ministerului Sănătății, și-a înaintat demisia pe fondul acuzațiilor aduse de procurori medicilor de la Spitalul Sf. Pantelimon din București.

CITIȚI ȘI:

Șeful Corpului de Control al Ministerului Sănătății și-a dat DEMISIA în urma scandalului de la Sf. Pantelimon / Ce spun Rafila și Ciolacu

Iubitul „Doamnei cu coasa” de la Spitalul „Sf. Pantelimon” a încercat să se SINUCIDĂ după ce s-a confesat în fața procurorilor. „Avea sânge rece”

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani