Prima pagină » Actualitate » Șeful BBC, acuzat că l-ar fi ajutat pe Boris Johnson să obțină un împrumut în schimbul funcției la postul public

Șeful BBC, acuzat că l-ar fi ajutat pe Boris Johnson să obțină un împrumut în schimbul funcției la postul public

Șeful BBC, acuzat că l-ar fi ajutat pe Boris Johnson să obțină un împrumut în schimbul funcției la postul public

Preşedintele BBC, Richard Sharp, l-ar fi ajutat pe fostul premier Boris Johnson să obţină garanţii pentru un credit de aproape 800.000 de lire sterline, ehivalentul a 911.000 euro, a dezvăluit duminică The Sunday Times.  Acest „ajutor” ar fi venit cu numai câteva săptămâni înainte ca Johnson, care era atunci şef al guvernului, să-l recomande pe Sharp pentru funcţia de conducere la BBC.

Purtătorul de cuvânt al fostului premier britanic neagă acuzațiile, în timp ce Partidul Laburist cere o anchetă.

Richard Sharp, fost director la banca Goldman Sachs şi consilier al lui Johnson pe vremea când acesta deţinea funcţia de primar al Londrei, l-a prezentat milionarului canadian Sam Blyth pe Simon Case, care era pe atunci secretar al cabinetului, pentru a discuta chestiunea creditului, scrie The Sunday Times.

Atât Sharp, cât şi Blyth participaseră la o cină la sfârşitul anului 2020 în care au analizat mai multe formule pentru a acoperi cheltuielile lui Johnson, căruia nu-i ajungea salariul de prim-ministru, de circa 165.000 de lire sterline, adică 188.000 euro.

Fostul lider conservator, care are şapte copii cu trei femei diferite, era nevoit să plătească pensie alimentară după ce divorţase la începutul acelui an şi îşi redecora reşedinţa oficială din Downing Street.

Blyth s-a oferit să le fie girant atât premierului de la acea vreme, Boris Johnson, cât şi actualului preşedinte al BBC, Richard Sharp, care a acţionat ca intermediar, cu toate că nu a menţionat acest aspect atunci când şi-a depus candidatura pentru şefia BBC care implică declararea oricărui „conflict de interese”.

„Nu există conflict pentru că nu am făcut altceva decât să-l pun în legătură, la cererea sa, pe domnul Blyth cu secretarul cabinetului şi nu am fost implicat în vreun alt mod”, a declarat preşedintele BBC pentru The Sunday Times.

Un purtător de cuvânt al fostului premier a declarat la rândul său pentru ziarul britanic că „Richard Sharp nu a oferit niciodată niciun fel de consiliere financiară lui Boris Johnson, şi nici Johnson nu i-a cerut niciun fel de consiliere financiară”.

Partidul Laburist solicită o anchetă parlamentară privind dezvăluirile din presa britanică despre președintele BBC care l-ar fi ajutat pe Boris Johnson să obțină un împrumut – cu câteva săptămâni înainte ca premierul de atunci să-l recomande pentru acest post, scrie BBC.

Purtătorul de cuvânt al lui Johnson a declarat că acesta nu a primit consultanță financiară din partea șefului BBC, Richard Sharp.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe