Prima pagină » Actualitate » Șeful Jandarmeriei Brăila, RIDICAT de DNA. În loc de munca la stat, gestiona afaceri fast food + combustibil și visa la sfera imobiliară

Șeful Jandarmeriei Brăila, RIDICAT de DNA. În loc de munca la stat, gestiona afaceri fast food + combustibil și visa la sfera imobiliară

Șeful Jandarmeriei Brăila, RIDICAT de DNA. În loc de munca la stat, gestiona afaceri fast food + combustibil și visa la sfera imobiliară
19:09

Aproximativ 50.000 de euro descoperiți la percheziții

Anchetatorii DNA ar fi descoperit, în urma perchezițiilor din București, 23.255 de euro, 40.330 de lei, 15.017 de dolari și 1.000 de lire.

Pe lângă aceste sume, s-ar mai fi găsit și 20.000 de lei, despre care s-ar fi susținut că ar reprezenta „economii”. Perchezițiile ar fi avut loc la fiul concubinei colonelului Nicolae Albăceanu, potrivit stiripesurse.ro. Tânărul respectiv ar fi unul dintre administratorii firmelor „păstorite” de șeful Jandarmeriei Brăila.

14:25

Șeful Jandarmeriei Brăila va fi audiat la DNA

Colonelul Nicolae Iulian Albăceanu – șeful Jandarmeriei Brăila – va fi adus și audiat la sediul central al Direcției Naționale Anticorupție (DNA), au precizat surse judiciare pentru Gândul.

Aceleași surse au mai declarat că „este posibil ca acesta să primească o masură preventivă”.

11:51

Precizări DNA: „Percheziții domiciliare în 9 locații situate pe raza municipiului București și a județelor Brăila și Tulcea”

Reprezentanții DNA au transmis – joi, 12 iunie 2025 – un comunicat de presă în care au prezentat, pe scurt, elementele de ultimă oră din acest caz surprinzător.

„Ca răspuns la solicitările formulate de reprezentanți ai mass-media, Biroul de Informare și Relații Publice este abilitat să transmită următoarele:

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul pentru efectuarea urmăririi penale în cauze privind infracțiuni de corupție săvârșite de militari efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție, în perioada 2023 – 2025, de către un funcționar public cu funcție de conducere din cadrul Jandarmeriei Române.

În cursul zilei de 12 iunie 2025, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 9 locații situate pe raza municipiului București și a județelor Brăila și Tulcea, dintre care una este sediul unei instituții publice, restul reprezentând domiciliile unor persoane fizice sau sediile/punctele de lucru ale unor societăți comerciale.

Raportat la actele procedurale efectuate în prezenta cauză, precizăm că, atunci când împrejurările vor permite, vom fi în măsură să oferim detalii suplimentare”, au transmis reprezentanții DNA.

Colonelul Nicolae Iulian Albăceanu – șeful Jandarmeriei Brăila – fost ridicat din Capitală, joi dimineață, de anchetatori ai Direcției Naționale Anticorupție (DNA), pentru a fi condus la percheziții la Brăila. Ancheta procurorilor anticorupție a fost declanșată în legătură cu „fapte de exercitare a unor acte de comerț incompatibile cu funcția deținută”.

Potrivit surselor judiciare, cel mai important „bussines” în care era angrenat șeful Jandarmeriei Brăila era „plasarea forței de muncă din Nepal, Sri Lanka etc.”.

Aceleași surse mai precizează că Nicolae Iulian Albăceanu se comporta ca un veritabil om de afaceri, gestiona singur un business de plasare de forță de muncă, afaceri cu fast food-uri și cârciumi și spera să acceadă către afaceri în sfera imobiliară. Vorbim și de accesare de fonduri și credite, între care unul la BRD”.

La nivel central nu se cunoștea faptul el se ocupa de activități private”

Astfel, Nicolae Iulian Albăceanu – despre care se spunea, de mai multă vreme, în unele cercuri, că ar avea „spirit antreprenorial” – ar fi reușit să „producă” deja milioane de lei din aceste afaceri paralele.

„Urmează , odată cu declanșarea acțiunii penale, colonelul Nicolae Iulian Albăceanu, șeful IJJ Brăila, fie suspendat din funcție de către Consiliul de Onoare al Jandarmeriei. La nivel central nu se cunoștea faptul el se ocupa de activități private. O perioadă, înainte de a fi șef la Brăila, a lucrat și la sediul central, ca șef birou la Achiziții”, au declarat surse judiciare, în exclusivitate pentru Gândul.

Colonelul Nicolae Iulian Albăceanu – Inspector Șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean Brăila | Sursa – Jandarmeria Brăila

Din declarația de avere depusă în anul 2024 nu reiese Nicolae Iulian Albăceanu se ocupa și cu activități private. În afara salariului, șeful Jandarmeriei Brăila primea și o indemnizație de membru ATOP și avea un credit la CEC luat în 2023, pe care trebuie să-l achite până în 2044, în valoare de 120.000 de euro.

În aceeași declarație de avere, Nicolae Iulian Albăceanu a menționat că deține un teren intravilan de 300 mp în localitatea Agigea din județul Constanța, teren dobândit în anul 2019.

Colonelul Nicolae Iulian Albăceanu primește un salariu anual de 142.656 de lei de la Inspectoratul de Jandarmi Județean Brăila, plus 8.751 de lei de la Garda de Coastă Constanța.

„Afaceristul” Nicolae Iulian Albăceanu, licențiat în drept

Colonelul Nicolae Iulian Albăceanu se află la comanda Inspectoratului de Jandarmi Județean Brăila din anul 2021, acesta promovând examenul pentru ocuparea funcției de inspector șef al IJJ.

Funcția rămăsese liberă după trecerea în rezervă a colonelului Vasile Moț, iar interimatul fusese asigurat de col. Nicolae Gabriel Paraschiv.

Colonelul Nicolae Iulian Albăceanu este licențiat în drept, urmând apoi studii postuniversitare (master Management Financiar și master Management Resurse Umane, cât și Managementul Afacerilor Interne – Colegiul Național de Afaceri Interne din cadrul Academiei de Poliție “Alexandru Ioan Cuza”).

Din anul 2006 a ocupat mai multe funcții în cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne din Tulcea și Constanța, iar din luna mai a anului 2020 a ocupat funcția de șef serviciu Achiziții în cadrul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române.


Citește și:

Culisele taxelor de PROTECȚIE în stil mafiot de la ISCTR Timiș. Șefii încasau lunar pentru controale de mântuială: ”Vrei să-i prindă, să dea amenzi?” / 4 persoane, arestate preventiv pentru 30 de zile

Pelerinaj acasă la Ciprian Pian, acolo unde trupul lui Laurențiu Duduianu a fost adus. Familia tânărului mort în penitenciar a montat un banner imens

Fața nevăzută a dezastrului de la PRAID. Cine este miliardarul implicat în aducerea castorilor care au blocat lucrările pentru devierea pârâului Corund

SURSE: Percheziții la domiciliul din Onești al criminalului din Cosmopolis/Ce obiecte au ridicat anchetatorii

Cum a scăpat de ÎNCHISOARE polițistul care îi vindea informații din dosare afaceristului Dan Grigoriu. Judecătorii l-au trimis la biserică

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce cred europenii despre Donald Trump?