Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Sorin Grindeanu: România a cheltuit toate fondurile europene destinate transporturilor în acest exercițiu bugetar

VIDEO | Sorin Grindeanu: România a cheltuit toate fondurile europene destinate transporturilor în acest exercițiu bugetar

Sorin Grindeanu: România a cheltuit toate fondurile europene destinate transporturilor în acest exercițiu bugetar

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a vorbit duminică, la Digi24, despre situația absorbției fondurilor europene pe segmentul infrastructurii de transport.

Potrivit acestuia, România a reușit să acceseze toate sumele prevăzute pentru acest sector în exercițiul bugetar 2014-2020, ceea ce reprezintă o premieră.

„Pe toate exercițiile bugetare, sigur, PNRR este un alt program, care vine peste exercițiile bugetare și programele operaționale din exercițiile normale, dar până acum noi nu am reușit, de când am intrat în UE să cheltuim sumele de bani pe care le aveam alocate pe zona de transporturi. S-au dat bani înapoi. Acum suntem la finalul exercițiului bugetar 2014-2020, cu acea regulă prin care se mai pot accesa banii până la finalul anului acesta. Noi am terminat. Ceea ce e o premieră. Am terminat în urmă cu o lună banii pe POIM. Vorbim de 4,5 miliarde de euro, sume nerambursabile. S-au terminat aceste sume”, a declarat Sorin Grindeanu.

Sorin Grindeanu: Am cerut o suplimentare a fondurilor

Totodată, oficialul a explicat că Ministerul a solicitat o suplimentare a fondurilor, dat fiind faptul că sumele care au fost alocate României și care nu vor fi cheltuite până la finalul acestui an vor fi pierdute.

Astfel, spune el, Ministerul Transporturilor a mai primit 450 de milioane de euro, sumă din care deja s-au cheltuit 100 de milioane.

„Am cerut la Ministerul Fondurilor Europene o suplimentare, având în vedere că mai sunt 7-8 luni și sunt anumite componente care nu își vor cheltui banii. Și vor trebui să dea banii înapoi. Și atunci am hotărât cu ministrul Boloș (ministrul Fondurilor Europene, n. red.) să cerem o suplimentare de 10% și am primit această sumă, 450 de milioane în plus, din care am accesat deja 100 de milioane. Eu cred că și diferența de 350 de milioane o vom cheltui în lunile de vară, astfel încât să mai luăm bani de pe alte componente”, a mai spus el.

Ministrul a mai explicat că Programul Operațional de Transport, pe actualul exercițiu bugetar, a fost lansat săptămâna trecută, când oficiali europeni au mers la Constanța. Potrivit lui Grindeanu, proiectele din acest program vor fi demarate lunile viitoare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vrei să locuiești gratuit în Grecia? O insulă caută voluntari pentru îngrijirea pisicilor
Digi24
Trump amenință o nouă țară. „Cred că vor fi loviţi dur”
Cancan.ro
Cuplu nou în showbizul românesc! Fostele vedete de la Antena 1 se iubesc: 'Mi-a zis horoscopul că o să găsesc o persoană în cel mai neașteptat moment'
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Ninge la Sinaia și în Poiana Brașov: ce instalații funcționează și ce rămâne închis pentru turiști
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Serviciile secrete occidentale susțin că ayatollahul Khamenei e pregătit să fugă la Moscova dacă protestele din Iran escaladează
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu lapte cu care Gina Pistol a slăbit 8 kilograme. Regimul se ține două săptămâni
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Trebuie să plătească peste 100.000 de dolari pentru că a parcat neregulamentar în propria curte
Descopera.ro
Trucul dovedit științific care îți îndeplinește toate dorințele
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce s-a prăbușit Imperiul Roman?